StoryEditor

Nawożenie soi azotem pogłównie

Czy podanie azotu w soi pogłównie jest błędem?
31.03.2024., 08:00h

Nawożenie soi azotem pogłównie

Soja, jako roślina bobowata, asymiluje azot z powietrza z udziałem bakterii brodawkowych. Z każdą toną nasion pobiera 80–90 kg/ha azotu. Na tę zdolność wpływa wydajność bakterii brodawkowych, która ma swoje granice. Przyjmuje się, że bakterie pokrywają u soi ok. połowy zapotrzebowania na azot, reszta pochodzi z nawozów lub z gleby. Wskaźnik ten rośnie, jeśli soja coraz częściej przychodzi na to samo pole.

Zobacz także: Przez olej do nasion, a i tak zdecyduje pogoda. Kierunek rozwoju rynku oleistych

W doświadczeniach N.U. Agrar zaobserowano, że na soi uprawianej po kukurydzy było 0–5 brodawek na roślinę, mniej masy zielonej, mniej rozgałęzień i plantacja rozwijała się wolniej w porównaniu ze stanowiskiem z soją po soi, gdzie było 5–15 brodawek na roślinę. Brodawki powinny pojawiać się na roślinach, gdy te osiągną 10–15 cm wysokości.

Zdaniem Ferenca Kornisa z N.U. Agrar, jeśli na tym etapie nie ma brodawek, konieczne będzie podanie nawozu azotowego, choćby 30–50 kg/ha. Zaleca do tego formę amonową lub mocznik z inhibitorem ureazy. Nie zaleca w ogóle azotu przedsiewnie, a jedynie kierowanie się kontrolą obecności brodawek.

Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 15:15