StoryEditor

Uprawa soi bez tajemnic

Soja to roślina, która lubi ciepło, za to nie lubi zachwaszczenia. Nie imają się jej jeszcze za bardzo szkodniki i choroby grzybowe. Czy zatem zdobędzie nasze pola?
24.02.2021., 14:02h
Soja zaczyna rosnąć, gdy temperatura gleby osiągnie 10°C. W sumie potrzebuje około 1600° sumy temperatur, by dojrzeć. Jeśli podczas wegetacji średnia temperatura to 16°C, to soja po 100 dniach jest dojrzała – mówił podczas naszych styczniowych seminariów prof. Hansgeorg Schönberger z N.U. Agrar. Dla porównania w Brazylii, gdzie średnia temperatura to 20°C, soja jest gotowa do zbioru po 80 dniach. Co ciekawe, ta ciepłolubna roślina jest w stanie wytrzymać przymrozki do –4°C.

Wczesność odmian

W ujęciu globalnym mamy aż 13 grup wczesności soi. W naszych warunkach realna jest uprawa tych, które do pełni dojrzałości potrzebują 1450–1600° sumy temperatur. Mówimy tu zatem o odmianach trzyzerowych („000”, średnio wczesne), a w przypadku uprawy w północnych regionach Polski o czterozerowych („0000”, wczesne). Te ostatnie jednak zdecydowanie gorzej plonują, nawet w porównaniu z odmianami „000”.
Wczesność odmian soi można porównać do wczesności kukurydzy, wyrażanej w liczbie FAO. Odmiany „0000” nadają się do regionów, gdzie uprawia się kukurydzę ziarnową o FAO 200. Soja „000” wymaga dłuższej wegetacji i może być uprawiana tam, gdzie dojrzewa kukurydza o FAO 230. Południowe rejony kraju mogą sobie pozwolić na odmiany „00”, odpowiadające wczesności kukurydzy o FAO 270.

Soja jak ziemniak

Chodzi oczywiście o potrzeby wodne, które w przypadku soi są zbliżone do ziemniaka. Potrzebuje ona 40 l/m2 wody w głównym okresie wegetacyjnym na wytworzenie 1 tony plonu nasion. Dla porównania rzepak wymaga 45 l/m2, a pszenica 30 l/m2. Dlatego też pod uprawę soi warto wybierać stanowiska z dobrym podsiąkiem wody i szybko nagrzewające się.

Więcej na temat uprawy soi w najnowszym, marcowym wydaniu „top agrar Polska”.jd
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 00:34