StoryEditor

Znamy najlepsze smaki na lato 2023!

Chłodnik Szreniawski, sałatka z owoców zamorskich, czy napój z kwiatów czarnego bzu zwany hyćką – m.in. takie pyszności zaprezentowano wczoraj w Szreniawie w ramach konkursu „Smaki na lato 2023” dla Kół Gospodyń Wiejskich i agroturystyk z Wielkopolski. A które dania najbardziej ujęły Kapitułę Konkursową? Jak podkreślają jurorzy, poziom był bardzo wysoki, więc łatwo nie było!
10.07.2023., 17:07h
Wczoraj w Szreniawie wyłoniono najlepsze lokalne potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz agroturystyki w terenu woj. wielkopolskiego. Wiele z nich ujęło Kapitułę Konkursową swoją prostotą, przywołując wspomnienie smaków dzieciństwa. Były też nietypowe zgłoszenia z zapomnianych już receptur, jak podpiwek czy kawa z jęczmienia. Uwagę jury zwracały też składniki rzadko wykorzystywane we współczesnej kuchni takie, jak lebioda, pokrzywa, czarny bez czy lawenda.

W konkursie wzięło udział 12 zespołów kulinarnych, które w sumie przygotowały 34 potrawy. Kapituła Konkursowa oceniała je pod względem zapachu, smaku oraz ogólnego wyglądu w trzech kategoriach: przekąski i konkrety, wypieki i desery oraz napoje. Jurorzy ocenili poziom konkursu jako bardzo wysoki. Co warte podkreślenia, jedną z jurorek była dziennikarka kulinarna, Katarzyna Bosacka, która szczególnie zwraca uwagę na jakość lokalnych dań i potraw na codziennym stole Polaków. Poniżej prezentujemy listę przyznanych nagród.

W kategorii Przekąski i konkrety:
Grand Prix: Aldona Cicha KGW w Trzeku (gm. Kostrzyn, pow. poznański) za Młode ziemniaki podsmażane z lebiodą i jajkiem z dodatkiem zielonej fasolki z marchewką na słodko-kwaśno.
I miejsce: KGW Grupa dla Rybna Wielkiego (gm. Kiszkowo, pow. gnieźnieński) za Smalec z mięsem z piekarnika.
II miejsce: Paulina Stelmaszak KGW Marianki z Marianowa (gm. Kawęczyn, pow. turecki) za Wiejski pasztet z nadzieniem z pokrzywy i jajek podany z bukietem sosów.
III miejsce: KGW Plewiska (gm. Komorniki, pow. poznański) za Krem z pasternakiem i gruszką z chmurką z rukoli.

Wyróżnienia otrzymali:
 • Grzegorz Kosowski KGW „Piękni i Młodzi” w Pecnej (gm. Mosina, pow. poznański) za Kurczaka zapiekanego w glinie;
 • Roman Koprucki KGW Błażejewo (gm. Kórnik, pow. poznański) za Wędzonki Romana;
 • Regina Klawińska Karczma Szreniawa (gm. Komorniki, pow. poznański) za Chłodnik Szreniawski.

Nagrodę Specjalną „Z przeszłości dla przyszłości” ufundowało Muzeum Narodowe Rolnictwa
i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie dla Aldony Cichej KGW w Trzeku za Młode ziemniaki podsmażane z lebiodą i jajkiem z dodatkiem zielonej fasolki z marchewką na słodko-kwaśno.
W kategorii Wypieki i desery:
Grand Prix: KGW Grupa dla Rybna Wielkiego za Marmoladę z rabarbaru z imbirem.
1 miejsce: KGW w Skrzynkach (gm. Kórnik, pow. poznański) za Kruche ciasto z kremem, marmoladą z rabarbaru i hyćki oraz z dodatkiem letnich owoców.
2 miejsce: KGW Błażejewo za Jaglankę z morelową konfiturą.
3 miejsce: KGW Grupa dla Rybna Wielkiego za Konfiturę z wiśni.

Wyróżnienia otrzymali:
 • Elżbieta Dziurla KGW Urbanowo (gm. Opalenica, pow. nowotomyski) za Porzeczkowy popapraniec oraz za Urbanowski rabarbarowiec;
 • Monika Szymańska z KGW „Piękni i Młodzi” w Pecnej za Ciasto wiśniowo-truskawkowe z masą budyniową;
 • Marta Ignasiak-Kciuk KGW Błażejewo za Jagodowe bułeczki z cytrynowym kremem.

Nagrodę Specjalną „Z przeszłości dla przyszłości” ufundowało Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie dla KGW Grupa dla Rybna Wielkiego za Marmoladę z rabarbaru z imbirem.

W kategorii Napoje:
Grand Prix: Grzegorz Kosowski KGW „Piękni i Młodzi” w Pecnej za Kawę z jęczmienia.
1 miejsce: Urszula Pacześna KGW Marianki z Marianowa za Lemoniadę z czarnego bzu.
2 miejsce: Aldona Cicha KGW w Trzeku za Syrop z lawendy.
3 miejsce: KGW Grupa dla Rybna Wielkiego za Podpiwek.

Wyróżnienia otrzymali:
 • Urszula Pacześna KGW Marianki z Marianowa za nalewkę z czarnego bzu;
 • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Top Tomyśl z Nowego Tomyśla za Chłodnik.

Nagrodę Specjalną „Z przeszłości dla przyszłości” ufundowało Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie dla Grzegorza Kosowskiego KGW „Piękni i Młodzi” w Pecnej za Kawę z jęczmienia.

Ponadto uczestnicy Konkursu ubiegali się o wyróżnienia za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego – Smaki na lato 2023”. Certyfikaty otrzymali: 
 • Regina Klawińska Karczma Szreniawa (gm. Komorniki, pow. poznański) za Chłodnik Szreniawski;
 • Aldona Cicha KGW w Trzeku za Młode ziemniaki podsmażane z lebiodą i jajkiem z dodatkiem zielonej fasolki z marchewką na słodko-kwaśno;
 • Marta Ignasiak-Kciuk KGW Błażejewo za Jagodowe bułeczki z cytrynowym kremem;
 • KGW Błażejewo za Jaglankę z morelową konfiturą;
 • KGW w Skrzynkach (gm. Kórnik) za Kruche ciasto z kremem, marmoladą z rabarbaru i hyćki oraz z dodatkiem letnich owoców;
 • Aldona Cicha KGW w Trzeku za Syrop z lawendy;
 • Grzegorz Kosowski KGW „Piękni i Młodzi” w Pecnej za Kawę z jęczmienia.

Organizatorem konkursu był Instytut Skrzynki przy współpracy z: Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Stowarzyszeniem Slow Food Wielkopolska, Stowarzyszeniem Polska Akademia Smaku, Siecią Culinary Heritage Europe oraz  Browarem SZRENIAWA. Nasza redakcja również brała udział w tym projekcie. Wydarzenie odbywało się pod Honorowym Patronatem Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 16:43