StoryEditor

Nowelizacja ustawy OZE. Będą zmiany w rozliczaniu i większa wartość zwrotu!

Jak wynika z opublikowanego we wtorek projektu nowelizacji ustawy o OZE, prosumenci rozliczający się w net-billingu, będą mogli to zmienić. Zostanie zwiększona wartość zwrotu tak zwanej nadpłaty nawet do 30%!
07.06.2024., 14:00h

4 czerwca 2024 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt noweli ustawy OZE, a także niektórych innych ustaw. Nowelizacja odnosi się między innymi do możliwości zmiany rozliczania przez prosumentów m.in. za energię pochodzącą z fotowltaiki. 

Zmiany w systemie rozliczeń net-billing

Celem zmian regulacji projektu ma być zwiększenie korzyści, które wynikają z produkcji energii elektrycznej przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego i prosumenta wirtualnego. Po dniu 1 lipca 2024 roku zostanie utrzymana możliwość rozliczania się w systemie net-billing w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej.

Zobacz także: Program: Moja elektrownia wiatrowa. Czy warto zainwestować w nią na wsi?

Będzie istnieć jednak możliwość dla prosumentów zmiana sposobu rozliczeń na rozliczenie w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej, która obowiązywała w okresach rozliczenia niezbilansowania.

Dodatkową zachętą do zmiany systemu rozliczania ma być możliwość zwiększania wartości zwrotu niewykorzystanych środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy, czyli tak zwanej nadpłaty do 30%.

Czy zwiększy to opłacalność fotowoltaiki?

Jeżeli prosument zdecyduje się w dalszym ciągu stosować dotychczasowy system rozliczeń, wysokość zwrotu nadpłaty nie ulegnie podwyższeniu. Będzie wynosić 20%.

Jak zaznaczono w OSR, z powodu braku jednoznacznego sposobu rozliczania nadwyżek, nowe przypisy mają zakładać, że w przypadku zmiany systemu rozliczania wprowadzanej energii do sieci, na konto prosumenta doliczona zostanie wartość energii elektrycznej, która została wytworzona i niezużyta przez prosumenta, który korzystał z rozliczenia w systemie net-metering.

Wartość energii ustalana jest na podstawie średniej miesięcznej ceny, która obowiązuje dla miesiąca poprzedzającego miesiąc, kiedy to prosument zakończył rozliczanie się w net-metering.

Rynkowa cena prądu

Według projektu zmodyfikowana ma zostać także kwestia korekty rynkowej ceny prądu.

- W przypadku zmiany danych wykorzystywanych do ustalenia cen energii elektrycznej, wynikającej z korekt przekazywanych przez operatorów systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych lub inne podmioty, oblicza się skorygowaną wartość tych cen. Skorygowana cena zostaje obliczona, jeśli różnica między nią a poprzednio obliczoną ceną wynosi więcej niż 2 proc. Zastosowanie tej modyfikacji w przepisach znacznie pozwoli wyeliminować problem z korektą faktur prosumenckich – podano w ustawie o prawie energetycznym.

image

Nowy system rozliczania fotowoltaiki. Od kiedy wchodzi?

Czym jest net-billig?

Prosument sprzedając nadwyżki energii, nie dostaje pieniędzy do ręki, a rozliczenia następują za pośrednictwem konta prosumenckiego. Net-billing zastępuje net-metering. Za jedną jednostkę energii, konsument może pobrać za darmo 0,8 jednostki. Przy większych instalacjach stosunek wynosi 1 do 0,7.

W projekcie założono również skrócenie terminów trwania procedur dla instalacji oraz projektów dla wybranych źródeł OZE. Nowe przepisy zakładają również przesunięcie wejścia w życie przepisów dotyczących instytucji prosumenta wirtualnego OZE do 2 lipca 2025 r.

Jakie są poziomy ulg?

Nowelizacja ustawy ma za zadanie także dostosować polskie przepisy do tych obowiązujących w Unii Europejskiej, a także mają zostać wprowadzone dwa poziomy ulg.

  • dla przedsiębiorców z sektorów narażonych na ryzyko ucieczki emisji – 85%,
  • dla firm z sektorów narażonych na ryzyko ucieczki emisji – 75%.

Utrzymane zostanie kryterium kwalifikacji przedsiębiorstwa jako odbiorcy przemysłowego.

 

Bernat Patrycja

na podstawie: money.pl/Ustawa o Prawie Energetycznym

Fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 11:16