StoryEditor

Program: Moja elektrownia wiatrowa. Czy warto zainwestować w nią na wsi?

W tym roku ma wystartować projekt NFOŚIGW – Moja elektrownia wiatrowa. Czy mieszkańcom wsi się to opłaca? Jakie dofinansowanie można dostać?
07.06.2024., 09:20h

“Moja elektrownia wiatrowa” 

Program “Moja elektrownia wiatrowa” to nowa inicjatywa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jej celem jest promowanie odnawialnych źródeł energii, wykorzystujących systemy napędzane wiatrem, czyli mikroelektrowni wiatrowych oraz magazynów energii. Program ma wspierać rozwój sektora OZE w Polsce i przyczynić się do realizowania wytycznych unijnych, związanych z zieloną energią. Na razie NFOŚiGW jest na ostatnim etapie prac nad finalną wersją programu, jednak przewiduje się, że pierwszy nabór wniosków ruszy jeszcze w II lub III kwartale 2024 roku. 

Zobacz także: Oto świadczenie dla 55-latków. Kto może się o nie ubiegać?

Jakie dofinansowanie można dostać?

NFOŚiGW podał już zakres stawek, o jakie będzie można się ubiegać w ramach dofinansowania w programie “Moja elektrownia wiatrowa”. Na zakup i montaż przydomowej siłowni wiatrowej będzie to nie więcej niż 30 tys. zł lub do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, z kolei na magazyn energii przewidziano dopłaty na poziomie do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 17 tys. zł. 

Pomysł dofinansowywania przydomowych elektrowni wiatrowych i wprowadzenia ich w Polsce na dużą skalę nie każdemu się podoba. Swoje wątpliwości wyraża część ekspertów, którzy są zdania, iż koszty tego typu inwestycji są trudne do oszacowania ze względu na niewielkie rozpowszechnienie przydomowych elektrowni wiatrowych w Europie. Tylko w Polsce jest ich w tej chwili zaledwie 57, a ich łączna moc to 0,32 MW. 

Czy się opłaca?

Dane dotyczące opłacalności mikroinstalacji wiatrowych opublikowała między innymi Fundacja Instrat, powołując się na Duńską Agencję Energii. Wynika z nich, że szacunkowe średnioważone koszty wytworzenia energii elektrycznej (LCOE) z instalacji wiatrowych dla małych wiatraków sięgają aż 1365 zł/MWh! Bardziej opłacalne okazują się duże wiatraki, które pochłaniają 186 zł/MWh. Niewielkie instalacje wiatrowe okazały się także bardziej kosztowne niż panele fotowoltaiczne, których koszt użytkowania oszacowano na poziomie 344 zł/MWh dla instalacji dachowej i 232 zł/MWh dla instalacji gruntowej. 

image

Czy wynajmowanie grządek się opłaca? Czy to dobry pomysł na biznes?

Mikroinstalacja wiatrowa: warto zainwestować w nią na wsi? Dowiedz się więcej na halowies.pl!

Fot: canva

Zuzanna Ćwiklińska
Autor Artykułu:Zuzanna Ćwiklińska Dziennikarka portalu Halo Wieś i portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 23:36