StoryEditor

Siła sióstr, siła kobiet, czyli Marlena&Weronika GR.Załoga

Z okazji Tygodnia Kobiet z top agrar Polska Marlena Załoga, jedna z sióstr tworzących popularny kanał Marlena&Weronika GR. Załoga mówi o obalaniu stereotypów na temat roli kobiet w gospodarstwie i swoich planach na przyszłość.
25.02.2022., 10:02h

Prawdziwym dowodem na to, że następcą w gospodarstwie nie musi być mężczyzna, są siostry Weronika i Marlena Załoga, które wraz z rodzicami prężnie prowadzą produkcję roślinną w Kotlicach w woj. lubelskim. W tym cudownym zakątku naszego kraju uprawiają m.in. zboża (głównie pszenicę) warzywa, czyli buraka ćwikłowego oraz marchew z przeznaczeniem na soki i barwniki.

Siadają na traktory, obalają stereotypy

Marlena poza pracą na roli i studiami na Uniwersytecie w Lublinie wraz z siostrą tworzy kanał na YT Marlena&Weronika GR.Załoga, który subskrybuje już 95 tys. użytkowników.
GR Załoga

– Kanał założyłyśmy, aby obalić stereotypy na temat kobiet na gospodarstwie, aby pokazać, że nie są one gorsze i również mogą spełniać się jako rolniczki – mówią jednym głosem siostry. Upubliczniając swoją działalność w sieci, nieraz natknęły się na komentarze, które podważały ich umiejętności i zarzuty, że pracują tylko pod materiały filmowe.

– To niewiarygodne, w jakim stopniu kobiety w rolnictwie są niedoceniane. Nie wiem, ile jeszcze będzie musiało minąć lat, aby ludzie zrozumieli, że pracować na gospodarstwie może nie tylko mężczyzna, ale również kobieta. Kobiety są siłą! Cieszę się bardzo, że coraz więcej dziewczyn nie krępuje się i z dumą przyznaje „jestem rolniczką”. Mówienie o tym nie jest powodem do wstydu! Wstydzić powinny się tylko i wyłącznie te osoby, które nie doceniają pracy innych. Dotychczas kobiety żyły w cieniu mężczyzn. Teraz jest czas na to, aby pokazać, że nie jesteśmy gorsze i umiemy wykonywać swoją pracę – odnosi się do obiegowych opinii Marlena Załoga.

Zdaniem młodej kobiety nowoczesne rolnictwo daje tyle swobody oraz jest tak funkcjonalne, że większość prac można wykonać, nie wychodząc z kabiny ciągnika. Jednak wciąż pozostaje sporo prac mechanicznych oraz siłowych, które wymagają tężyzny fizycznej, ale z tymi można sobie poradzić, np. dzięki pomocy pracownika.

Kobiety pracujące

– Może i jesteśmy bardziej kruche, ale konsekwentnie dążymy do swoich celów – podkreśla dziewczyna. Patrząc na relacje sióstr z pola i gospodarstwa, trudno zaprzeczyć tym słowom. Żadnej pracy się nie boją i są otwarte na nowości. Marlena chce powiększać i rozwijać swoje gospodarstwo, bo twierdzi, że nie ma piękniejszego zajęcia niż to, które daje szczęście i satysfakcję.
Marlena Załoga

– Wprawdzie praca w gospodarstwie nie należy do najłatwiejszych, ale lubię ją. Tu nie da się popaść w rutynę codziennych obowiązków. Każdy rok jest inny i na swój sposób wyjątkowy, raz lepszy, raz gorszy, ale spędzony w pracy, która jest częścią mojego życia – mówi młoda kobieta. Przyznaje jednak, że pomimo potencjału drzemiącego w rolnictwie, jego dalsze losy nie są aż taka pewne.

– To branża z przyszłością, ale niestety, jest ograniczana przez politykę naszego rządu, co często zniechęca młodych do przejmowania gospodarstw po rodzicach. Ja jednak nie mam zamiaru rezygnować, chcę pozostać w rolnictwie! – podsumowuje.

Fot. Załoga, facebook

W Tygodniu Kobiet z top agrar Polska podkreślamy szczególną rolę kobiet-rolniczek. Pokazujemy jak mocno angażują się w pracę w gospodarstwach i jak widzą swoją przyszłość. Jeśli i Ty jesteś rolniczką lub przyszłą następczynią, pasjonuje Cię praca na gospodarstwie - pisz do nas! Na łamach naszego miesięcznika oraz na www.topagrar.pl chcemy słyszeć głos kobiet i pokazywać ich historię oraz trud pracy. Wystarczy kilka słów o tym, co robisz i skąd jesteś na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w temacie Tydzień Kobiet). Na pewno się odezwiemy, a najciekawsze historie zaprezentujemy w top agrar Polska. Nasi redaktorzy odwiedzą gospodarstwo, by zobaczyć jak sobie radzicie, a po ich wizycie pozostaną niezapomniane pamiątki - sesje zdjęciowe i video oraz bogaty upominek. Jeszcze raz zapraszamy do kontaktu! Czekamy z niecierpliwością!!!

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 10:26