StoryEditor

W gminie Proszowice bili rekord Guinessa w koszeniu zboża sierpem

21 sierpnia 2022 r. w gminie Proszowice w miejscowości Ostrów podczas dożynek gminnych po raz drugi mieszkańcy podjęli próbę pobicia rekordu w jednoczesnym koszeniu zboża przy pomocy tradycyjnych sprzętów, czyli kos i sierpów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że uczestnikom udało się zwyciężyć, jednak na wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
25.08.2022., 15:08h

W Ostrowie wszyscy złapali za kosy i sierpy

Schyłek sierpnia wielu osobom kojarzy się z końcem wakacji, nadchodzącą jesienią, słotą czy ponurym niebem, mieszkańcom wsi przynosi upragnione dożynki. I choć wydawać by się mogło, że jest to dzień, w którym wszyscy pragną odpocząć, to o dość nietypową oprawę ostrowskich dożynek zadbał Andrzej Olender, będący właścicielem "Ogrodu pełnego lawendy". Mężczyzna po raz drugi zainicjował próbę pobicia ustanowionego przez Słoweńców rekordu w jednoczesnym koszeniu zboża sierpem, którzy kosili zboże w 564 osoby.

Prawie 800 osób ścinało zboże sierpem

Pierwsze podejście do bicia rekordu miało miejsce trzy lata temu, wtedy jednak do ręcznej pracy stanęło zaledwie 300 osób, co uniemożliwiło walkę o tytuł. Skonfundowany Olender nie poddał się tak łatwo i zadbał o to, by w programie tegorocznych dożynek gminnych znalazła się próba bicia rekordu Guinessa w jednoczesnym koszeniu zboża sierpem. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, a do walki o tytuł stawiły się 732 osoby.

Ruszyli do pracy o 16.00

Tuż po godzinie 15.00 pole przygotowane specjalnie na tę okazję zaczęło wypełniać się nastawionymi na zwycięstwo żniwiarzami. Dla zainteresowanych walką o tytuł przygotowano 800 sierpów. Wśród śmiałków nie zabrakło przedstawicieli proszowickiego oddziału WIORIN w Krakowie, którzy wspólnie z innymi ochotnikami walczyli o ustanowienie rekordu. W pracę zaangażowali się również przedstawiciele rządu m.in. wiceminister edukacji Włodzimierz Bernacki czy wicemarszałek Łukasz Smółka. Za sierpy złapali również starosta Krystian Hytroś i burmistrz Grzegorz Cichy. Ranga wydarzenia była tak ogromna, że wśród zawodników pojawił się również wiceminister rozwoju wsi i rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, który dzień wcześniej bawił się na własnym weselu! Próba bicia rekordu trwała dwie minuty, a wszystko, co działo się na polu, zostało sfilmowane dronem.

Certyfikaty dla zwycięzców

Chwilę po godzinie 16 organizatorzy ogłosili wyniki. Okazało się, że w próbie bicia rekordu wzięły udział 732 osoby, co najpewniej jest nowym rekordem światowym. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał certyfikat bicia rekordu Guinessa.

oprac. jcz

Justyna Czupryniak
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 20:52