StoryEditor

Ekodom czysty i zdrowy

Przed świętami dom musi lśnić! Ruszamy więc z gruntownymi porządkami. Czy wiesz, że dom może być czysty bez użycia chemii ze sklepów? Sprawdź porady Agaty Kwaśnej Nowak, która prowadzi szkolenia dla KGW m.in. z zielarstwa oraz prowadzenia ekodomu.
22.03.2022., 14:03h
Nasze babcie prowadziły domy bez komercyjnej chemii, kosmetyków, farmaceutyków oraz przetworzonej żywności. Miały mniej sprzętów, wszelkie zbędne gadżety były im całkowicie obce. Mimo to utrzymywały nienaganny porządek, wiedziały, jak wykorzystywać zioła w trosce o zdrowie wszystkich domowników, potrafiły zrobić krem, maść czy pozyskać zdrowe jedzenie prosto z natury. Wszystko za pomocą cennej wiedzy, przekazywanej z pokolenia na pokolenie oraz siły swoich rąk.

Szkodliwa chemia w domu

We współczesnym świecie chemia jest wszechobecna, także w naszych domach. Komercyjne środki czystości, których nauczyłyśmy się używać na potęgę, nie dość, że są drogie, to jeszcze w większości toksyczne. Naukowcy dowodzą, że szkodliwość wdychania ich oparów jest porównywalna do palenia paczki papierosów dziennie, a substancje w nich zawarte przyczyniają się do rozwoju nowotworów.
Warto jednak wiedzieć, że można je zastąpić środkami, które łatwo zrobimy same.
Takie domowe preparaty, bazujące na naturalnych substancjach, nie obciążą naszego budżetu, a dodatkowo sprawią, że nasze najbliższe środowisko będzie znacznie zdrowsze. Ponadto używając takich środków czystości, dbamy o środowisko, m.in. zmniejszając ilość kupowanego plastiku. Aby zadbać o czystość w domu, potrzebujemy kilku podstawowych produktów. Oto krótka ściągawka: soda oczyszczona, ocet, boraks, woda utleniona, soda kalcynowana, szare mydło, olejki eteryczne i sól kuchenna. Niewiele, prawda? Ten niedrogi zestaw pozwoli na wykonanie wszystkich potrzebnych środków czystości.
W trosce o swoje zdrowie warto zrezygnować z odświeżaczy powietrza, które powodują podrażnienie dróg oddechowych, skóry i oczu. Ich nadmiar bardzo często powoduje alergie wziewne. Zdrową alternatywą jest dyfuzor do rozpylania olejków eterycznych bądź samodzielnie przygotowana mgiełka (wystarczy do butelki z atomizerem wlać wodę, łyżeczkę wódki oraz kilka kropli ulubionego olejku eterycznego).
Z kolei do odkażania kuchennych blatów i drewnianych desek, a nawet usuwania pleśni z uszczelek doskonale nadaje się woda utleniona. Łącząc w butelce z atomizerem 50 ml tego płynu z 450 ml zwykłej wody i 10 kroplami olejku cytrynowego otrzymujemy genialny i tani płyn do mycia szyb.

Kolejnym tanim ekozamiennikiem jest ocet – rewelacyjnie zmiękcza tkaniny i z powodzeniem zastąpi płyn do płukania. Nie pozostawia zapachu, a jeśli lubimy pachnące ubrania, do dozownika na płyn do płukania wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego.


Przepisy na domowe środki czystości

Przygotowanie domowych preparatów do utrzymywania czystości w domu nie wymaga wiele czasu ani skomplikowanych składników. Wszystkie w zasadzie można zamówić przez Internet. Samodzielnie wymieszane preparaty są zdecydowanie tańsze.
Proszek do prania – w równych częściach mieszamy sodę kalcynowaną, boraks i nadwęglan sodu. Jeśli chcemy uzyskać proszek do białego – podwajamy ilość nadwęglanu sodu. Kilogram takiego proszku kosztuje ok. 3,5 zł.
Przepisy na domowe środki czystości
Pasta czyszcząca à la CIF – łączymy ze sobą szklankę sody oczyszczonej, 1/3 szklanki płynnego szarego mydła i 5 kropli olejku eterycznego (najlepiej cytrynowego, bo dobrze odtłuszcza). Mieszamy i umieszczamy w szczelnie zamkniętym słoiku.
Pasta do zębów – mieszamy 2 łyżeczki oleju kokosowego, 1 łyżeczkę sody oczyszczonej lub glinki zielonej (do delikatnego szkliwa) i 2 krople naturalnego olejku eterycznego miętowego lub z drzewa herbacianego (wskazany przy parodontozie).
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 16:05