StoryEditor

Wojna czy inflacja - co jest gorsze dla Polaków? Są wyniki badań

Ostatnie miesiące upływają Polakom pod znakiem lęku. Jeszcze do niedawna obawialiśmy się pandemii, dziś boimy się inflacji i wojny, która toczy się niebezpiecznie blisko nas. Które z tych zagrożeń najsilniej działa na Polaków?
28.12.2022., 09:12h

W październiku GUS podał, że tzw. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), spadł do –45,5 pkt, osiągając rekordowo niski wynik. Nawet w pandemii BWUK nie osiągnął poziomu poniżej -37 pkt. Wydarzeniem, które w ostatnim czasie tak mocno zaważyło na ufności konsumenckiej, była agresja Rosji na Ukrainę w lutym 2022. Polacy zaczęli obawiać się, że wojna przekroczy polsko-ukraińską granicę i będzie toczyć się także na naszym terytorium. Dodatkowo lęk wzbudza rosnąca z miesiąca na miesiąc inflacja. Wiele osób zaczęło bać się również utraty pracy, co przy obecnej sytuacji gospodarczej może stać się prawdziwą tragedią. 

Czego najbardziej boją się obecnie Polacy? 

Przeprowadzone przez pracownię Maison & Partners na zlecenie Grupy Assay badanie Assay Index 2022, którego wyniki zostały opublikowane w listopadzie, potwierdziły, że w ostatnim czasie wojna i bezrobocie zeszły na dalszy plan. Musiały ustąpić głównej obawie Polaków, jaką jest inflacja. 

Zdaniem ekspertów z Grupy Assay, Polacy tak bardzo boją się inflacji, ponieważ jesteśmy społeczeństwem konsumpcyjnym. Wydajemy zarobione pieniądze, nie mamy skłonności do oszczędzania i inwestowania. Z tego powodu kryzys gospodarczy naprawdę nas przeraża, bo nie jesteśmy do niego przygotowani. 


Więcej na ten temat przeczytasz na portalu halowies.pl

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 12:02