StoryEditor

Dla kogo premia z nowego PROW?

Pytanie: W 2014 roku złożyłem wniosek o premię dla Młodego Rolnika, mając zamiar kupić gospodarstwo rolne. Na liście rankingowej zająłem miejsce w okolicy dwunastu tysięcy. W międzyczasie kupiłem nowe gospodarstwo. Czy jeśli nie "załapię się" na pieniądze ze starego PROW, mogę złożyć wniosek na Młodego Rolnika w nowym naborze?  
25.02.2015., 11:02h

Odpowiedź: Zakładając czarny scenariusz, a więc sytuację, gdy nie załapie się Pan na premię ze starego PROW, o tym czy będzie mógł Pan ubiegać się o premię w ramach nowego naboru z PROW 2014-2020 przesądzi data nabycia gospodarstwa oraz data uruchomienia nowego naboru.

W nowym programie o premię będzie mogła ubiegać się osoba, która nie ukończyła 40 roku życia, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe i po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako jedyny kierujący gospodarstwem, czyli do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie prowadziła gospodarstwa rolnego jako kierujący.

Osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy może jednak rozpocząć urządzanie gospodarstwa rolnego przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed jego złożeniem.

Według zapisów nowego PROW, urządzanie gospodarstwa rozpoczyna się z chwilą, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne, a kończy się z chwilą rozpoczęcia prowadzenia gospodarstwa jako kierujący gospodarstwem.

Jako przesłanki kierowania gospodarstwem będą ...

Pozostało 62% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 15:57