StoryEditor

Senackie poprawki w Prawie łowieckim

Nowe prawo łowieckie trafiło do Senatu. Niestety, wciąż większe emocje wywołuje sprawa polowań niż strat jakie ponoszą rolnicy na polach. Tymczasem opozycja żąda odrzucenia ustawy w całości i zapowiada własny projekt.
15.03.2018., 17:03h
Prawo łowieckie trafiło do Senatu w atmosferze dużego oczekiwania zarówno ze strony myśliwych jak i organizacji ekologicznych. I głównie o te kwestie toczył się ostry spór.
Senatorowie zaproponowali m.in. by obniżyć wiek dzieci mogących wziąć udział w polowaniu z obecnego poziomu 18 lat.

– Zacytuję art. 48 ust. 1 konstytucji: „Rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Wychowanie to powinno uwzględniać stopień dojrzałości dziecka, a także wolność jego sumienia i wyznania oraz jego przekonania”. I teraz pytanie: czy ustawowe ograniczenie udziału dzieci w ogóle do osiemnastego roku życia w polowaniach nie wchodzi w pole tej normy konstytucyjnej? – pytał senator Jan Maria Jackowski. 

Senatorom nie podobał się także wprowadzony przez Sejm zakaz tresury psów myśliwskich na żywych zwierzętach. Argumentowano, że to sprawa obyczaju, gdyż tak robili …polscy królowie.

Sprawa szkód w rekach komisji

Zdaniem senatorów w sprawie szacowania strat nastąpiło …wzmocnienie pozycji rolników.

– Po pierwsze, wprowadza się proces szacowania szkody wyrządzonej przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych pr...
Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. kwiecień 2024 20:57