StoryEditor

Agrihadler Demo Tour: pokaz w gospodarstwie Agropol Sokołowo

Agrihandler jest dokładnie na półmetku tegorocznego Demo Tour. Na pokazach można zobaczyć w pracy ciągniki i ładowarki JCB, zestaw 3 kosiarek Elho, wóz asenizacyjny Veenhuis, przyczepę zbierająca Schuitemaker, aerator Evers Agro i zaczepiany opryskiwacz CHD.
25.06.2021., 16:06h
- Skupiamy się na maszynach, które dzięki unikalnym rozwiązaniom pozwalają efektywniej pracować – informuje Aleksander Muss, dyrektor sprzedaży spółki Agrihandler. Uczestniczyłem w pokazie zorganizowanym w gospodarstwie Agropol w Sokołowie w centralnej Wielkopolsce. Oto najważniejsze szczegóły prezentowanych maszyn.

JCB Fastrac 8330 i zestaw trzech kosiarek Elho NM 10500
Pod maską ciągnika pracuje silnik AGCO Power o pojemności 8,4 l i mocy maksymalnej 355 KM. Napęd przenoszony jest przez bezstopniową przekładnię ML260. Hydraulika zasilana jest pompą tłoczkową o wydatku 180 l/min.
To co wyróżnia wszystkie ciągniki JCB Fastrac serii 8000 i mniejszych serii 4000 to układ amortyzacji osi przedniej i tylnej. Zdaniem producenta wpływa to na wysoki komfort pracy. Prezentowany na pokazach ciągnik 8330 rozwija prędkość 70 km/h i wyposażony jest standardowo w hamulce tarczowe z ABS.
Ciągnik współpracował  z zestawem kosiarek Elho NM 10500. Wszystkie 3 kosiarki wyposażone były w palcowy kondycjoner pokosu, a szerokość koszenia można regulować w zakresie od 9,4 do 10,5 m. Kosiarka tylna może być używana w połączeniu z maszyną zawieszoną na przednim TUZ lub w zestawie 3 kosiarek zawieszonych z tyłu, gdy ciągnik wyposażony jest w układ jazdy tyłem.
Prezentowane w Sokołowie kosiarki tylne wyposażone były w przenośniki ślimakowe transportujące koszona zielonkę na centralny pokos. Jego szerokość można regulować w zakresie od 1,6 do 2,5 m.
Kosiarka ma wbudowany, własny system GPS. Po wprowadzeniu odległości między kosiarką frontową i zestawem zawieszonym z tyłu automatyka na podstawie prędkości jazdy samoczynnie unosi maszyny zawieszone z tył. Traktorzysta używa w czasie pracy tylko jednego przycisku. Poza tym sprzęt posiada system kompensowania zakrętów. Oznacza to, że kosiarki samoczynnie wysuwają się na boki, po to aby nie powstawały tzw. grzywki.


JCB Fastrac 4220 i przyczepa Schuitemaker Rapide 5800
Fastrac 4220 ma aż 6 trybów skrętu kół. W jednym z nich podczas nawrotów tylne koła podążają w śladach przednich. Jeśli taki ciągnik będzie współpracował z opryskiwaczem z osią skrętną można uzyskać tylko jeden ślad na uwrociach, co zmniejsza uszkodzenia roślin. Kolejny tryb wykorzystywany jest do pracy z maszynami zaczepianymi na dyszlu. Operator może regulować w skali procentowej wychylenie kół tylnej osi względem przednich. Dopuszczalna masa ciągnika z obciążnikiem na przednim TUZ wynosi 10,5 t. Montując maszyny na pomoście za kabiną DMC zwiększa się do 14,5 t.
Fastrac 4220 współpracował z przyczepą Schuitemaker Rapide 8800, o pojemności 45 m3. To przyczepa wielozadaniowa, którą oprócz zbierania zielonki można wykorzystywać jako przyczepę objętościową. Przyczepy holenderskiego producenta wyróżnia m.in. wleczony i unoszony do tyłu podbieracz. Dzięki temu podbieracz podczas pracy w pozycji pływającej zawsze może swobodnie odchylić się do tyłu, co chroni go przed uszkodzeniem. Poza tym z obu stron podbieracza zamontowane jest tandemowy układ jego prowadzenia. Oś koła pracującego z przodu wysunięta jest o ok. 3 cm w stosunku do końców palców podbieracza. Dzięki temu na nierównym terenie koło zawsze jako pierwsze pokonuje wzniesienie, i palce nie pracują w glebie. Zapewnia to czystość zbieranego materiału.Poza tym w przyczepach Schuitemaker rotor ma zawsze taką samą szerokość jak podbieracz. Zdaniem producenta minimalizuje to ryzyko zapchania rotora. Dostępne są dwie wersje zespołu podającego: siedmio- i dziewięciogwiazdowe, grubość zębów rotora wynosi 2 cm. Ze względu na wleczony podbieracz rotor obraca się w przeciwnym kierunku porównując go do rozwiązań innych producentów. Zdaniem Schuitemaker pozwala to uzyskać większe zagęszczenie zbieranej paszy. Materiał wrzucany jest do góry i do tyłu, a nie na przednią ścianę, jak ma to miejsce w maszynach innych producentów. Pozwala to załadować nawet ponad połowę skrzyni ładunkowej bez konieczności posuwania przenośnika podłogowego. Belka nożowa podzielona na 3 sekcje jest hydraulicznie zabezpieczona przed uszkodzeniem. Dwustronne noże są gładkie.
Kolejnym elementem wyróżniającym maszyny Schuitemaker jest kształt tylnej klapy. W holenderskich maszynach podłoga przyczepy kończy się na wysokości walcy wyładunkowych. Dlatego klapa pełni rolę przedłużenia podłogi. Po jej otwarciu niewielka ilość zielonki swobodnie wypada z pod walców. Dzięki temu walce ruszają bez obciążenia.


Steyr Impuls 6165 CVT, aerator Evers Agro
Aerator to maszyna, która napowietrza darń na użytkach zielonych. Zabieg ten zaleca się wykonywać po bezpośrednio po zbiorze. Napowietrzenie darni poprawia wnikanie wody opadowej w głąb profilu glebowego, a także zwiększa efektywność pobierania składników pokarmowych z płynnych nawozów naturalnych aplikowanych napowierzchniowo. Aeracja to również skuteczna metoda walki z gryzoniami na użytkach zielonych.
Maszyna Evers Agro ma klatkową budowę, można na niej zamontować obciążniki, które poprawiają zagłębianie elementów nacinających darń. Każde, obrotowe ramię tnące ma dwa rodzaje noży: jedne tną glebę przy wejściu, drugie nacinają ją przy wyjściu. Głębokość robocza wynosi ok. 18 – 20 cm, utrzymują ją płozy zamontowane na każdej sekcji składanego aeratora.JCB Fastrac 8330 i wóz asenizacyjny Veenhuis
Kolejny Fastrac współpracował z wozem asenizacyjnym Veenhuis o pojemności 20 m3. Prezentowana na pokazie maszyna została wyposażona w automatykę napełniania z wydajnym kompresorem – czas napełniania 4 minuty. Amortyzowany zaczep wyposażony był w układ docisku tylnej osi.
Beczka współpracowała z aplikatorem przeznaczonym do pracy na użytkach zielonych. Składał się on z tarcz nacinających darń, a za nim podążały łyżwy aplikujące nawóz do gleby. Beczka wyposażona była w układy utrzymujące stałą dawkę nawozu niezależnie od prędkości pracy. Poza tym aplikator podzielony był na sekcje, co ułatwia precyzyjne dawkowanie nawozu na polach o nierównomiernych kształtach.
Specjaliści Agrihandler przekonywali do aplikacji gnojowicy z wykorzystaniem aplikatorów. Każda krowa mleczna produkuje rocznie ok 20 000 l płynnego nawozu. W jednym litrze gnojowicy bydlęcej zawarte jest 5 g azotu, 4 g fosforu i 2 g potasu. Uwzględniając dzisiejsze, wysokie ceny nawozów sztucznych każda krowa dostarcza nawóz o wartości ok. 1000 zł. Warto o to zadbać, aby nawóz aplikowany był precyzyjnie i nie dochodziło do strat składników pokarmowych.

 
Ładowarka teleskopowa JCB 536 95 i kołowa JCB 435S Agri
Ładowarka z teleskopem dysponuje udźwigiem 3,6 t, a maksymalna wysokość podnoszenia wynosi 9,5 m. Maszynę napędza silnik JCB o mocy 110 KM. Napęd na koła przenoszony jest przez czterostopniową przekładnię PowerShift, która pozwala na maksymalną jazdę z prędkością 40 km/h. Po zastosowaniu odpowiedniego zaczepu i zamontowaniu układu pneumatycznego można ładowarką ciągnąć przyczepy o maksymalnej masie 32 t – to dane z homologacji maszyny.
To co wyróżnia prezentowaną ładowarkę to możliwość wyłączenia przyciskiem w kabinie napędu osi tylnej. Producent zaleca pracę z napędem kół osi przedniej przy lekkich pracach załadunkowych i w transporcie. Pozwala to zmniejszyć zużycie paliwa, a także ogranicza zużycie tylnych opon. Gdy potrzeba dużej siły pchania np. przy oborniku lepiej pracować z napędem na cztery koła.
Hydraulika zasilana jest pompą tłoczkową o maksymalnym wydatku 140 l/min. Hydraulika posiada funkcję wytrząsania łyżki, co ułatwia pracę podczas załadunku obornika i wapna.Kołową ładowarkę JCB 435 S Agri napędza ją jednostka Cummins o pojemności 6,7 l i mocy 252 KM. Wysoki stosunek mocy do masy (masa ładowarki 15 t) pozwala na pracę w trudnych warunkach, np. w miękkiej zielonce podczas pracy na pryzmie. Osie pochodzą os firmy ZF i mają wbudowany mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Oznacza to, że w przypadku gdy jedno koło traci przyczepność moment obrotowy przekazywany jest na drugie koło. Automatyczna, sześciobiegowa przekładnia dopasowuje przełożenie do aktualnego obciążenia. Przegub na środku ładowarki jest sztywny, a tylna oś wahliwa.
Hydraulika robocza zasilana jest prze dwie pompy tłoczkowe o łącznym wydatku 250 l/min. Dwa siłowniki unoszenia ramienia ładowarki zamontowane są bezpośrednio pod ramionami wysięgnika, co zapewnia dobrą widoczność na osprzęt.

Steyr Impuls 6165 CVT i zaczepiany opryskiwacz CHD
Prezentowany na pokazach Agrihandler zaczepiany opryskiwacz CHD ma pojemność 6000 l i belkę o szerokości 33 m. Polski dystrybutor opryskiwaczy tej marki informuje, że producent oferuje belki o maksymalnej szerokości do aż 55 m. Największe opryskiwacze CHD mają pojemność 11 000 l i podwozie tandemowe.
Belka wyposażona jest w układ cyrkulacji cieczy, głowice w zależności od wymagań rolnika mogą być rozmieszczone na belce co 25 lub co 50 cm. Do wyboru są oprawy, jedno-, dwu- i trzypozycyjne. Belka może być podzielona na sekcje (w pokazowym opryskiwaczy jest 11 sekcji, każda ma szerokość 3 m) lub możliwe jest indywidualne rozłączanie pojedynczych głowic. Układ cieczowy zasilany jest przez dwie pompy membranowe, każda o wydatku 280 l/min.


Inne maszyny na placu
Na pokazach DemoTour Agrohandler można bliżej przyjrzeć się także innym , maszynom które nie pracują w pokazach. Jedną z ich jest precyzyjny, punktowy siewnik Horizon. Już jedna maszyna tego producenta pracuje od wiosny tego roku w jednej z polskich firm usługowych.
Na placu wystawowym można bliżej przyjrzeć się także zaczepianemu zbieraczowi kamieni Elho Scorpio 550, ścielarce Elho Roto Cutter 1800, owijarce zaczepianej Elho Silo Matic 1010, głęboszowi Evers Agro i zestawowi do pielęgnacji i podsiewu użytków zielonych Evers Grass Profi GPM-300.


Spółka Agrihandler zajmuje się dystrybucją maszyn rolniczych marek JCB, Steyr, Verveat, Amazone, Schuitemaker, Evers Agro, Elho, Veenhuis, CHD Eefting i Horizon. W nadchodzącym tygodniu odbędą się jeszcze dwa pokazy maszyn:

29. 06. 2021 – Łagiewniki Wielkie (kod pocztowy 42-772)

1. 07. 2021 –Grodzisko (kod pocztowy 47-175)

Pokazy rozpoczynają się każdego dnia o godzinie 10:00. Więcej szczegółów o wydarzeniu na stronie www.agrihandler.pl/demotour/

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pokazu, który odbył się gospodarstwie Agropol w Sokołowie w centralnej Wielkopolsce.
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
14. kwiecień 2024 01:22