StoryEditor

Nowości Agro Show: Agro-Tom

Polski producent maszyn z Pogorzeli na tegorocznych targach rolniczych w Bednarach zaprezentuje nowe maszyny do uprawy gleby. 
28.08.2023., 09:08h
Zestaw uprawowo-siewny APSN RS to maszyna, dzięki której możemy za jednym przejazdem pociąć resztki pożniwne, uprawić głęboko glebę oraz wysiać nasiona. Agregat wyposażony jest w trzyrzędową sekcję roboczą z zabezpieczeniem sprężynowym. Kolejną sekcją roboczą jest rząd talerzy zagarniających o średnicy 460 mm z zabezpieczeniem gumowym. Ostatnią sekcją jest wał oponowy 750 x 16 mm, który zagęszcza glebę i dodatkowo pełni funkcję transportową.
Opcjonalnie maszyna może zostać wyposażona w wał nożowy o średnicy 400 mm, którego zadaniem jest rozdrabnianie słomy oraz resztek pożniwnych.

Na agregacie nabudowany został siewnik, którym z powodzeniem można wysiewać zboża oraz rośliny o małych nasionach, np. rzepak. Do napędzania układu wysiewającego służy przekładnia bezstopniowa biorąca napęd z koła ostrogowego. Siewnik wyposażony jest w redlice talerzowe wyposażone w koła dociskowo-kopiujące, co wpływa na lepszą konsolidację gleby. Zestaw wyróżnia się precyzyjnym systemem dozowania i doprowadzania nasion, jak również równomiernym rozłożeniem ziarna. Skrzynia nawozowa ma pojemność 700 l, można ją rozbudować do 970 l.

Frontowy agregat talerzowy 

Agregat talerzowy Agro-Tom FPT to maszyna, która jest agregowana na przedni TUZ ciągnika. Maszyna przeznaczona jest do uprawy gleby, głównie doprawiania gleb bardzo ciężkich. Agregat może być stosowany w uprawie orkowej do kruszenia i rozdrabniania brył. Dzięki zastosowaniu niezależnego zawieszenia ramy roboczej, operator może pokonywać łuki z opuszczonym agregatem. Maszyna wyposażona została w talerze faliste o średnicy 520 mm.

Brona wirnikowa 

Brona wirnikowa BWS jest maszyną stosowaną do uprawy gleby, głównie po orce oraz siewu w mulcz. Maszyna przygotowuje glebę pod siew i zapewnia optymalne warunki do kiełkowania i wzrostu roślin. Zamontowanie hydropaku pozwala na agregatowanie jej z siewnikiem, co umożliwia uprawę i siew za jednym przejazdem. Boczne ekrany pełnią funkcje osłonową oraz jako boczny ogranicznik dla obrabianej gleby. Głębokość pracy regulowana jest za pomocą wału.
Brona charakteryzuje się dużą wytrzymałością przez co może pracować na różnych rodzajach gleb. Zęby, które zostały zastosowane w bronie, służą do intensywnego mieszania i rozdrabniania gleby. Za zębami zamontowana została włóka wyrównująca na zabezpieczeniu sprężynowym. Odpowiedni odstęp między zębami zapobiega zapychania się maszyny. 

Agregat orkowo-podorywkowy 

Agregat orkowo-podorywkowy APHW przeznaczony jest do uprawy i doprawiania wszystkich typów gleb. Podstawowym zadaniem maszyny jest wykonywanie podorywek pól po zbiorach płodów rolnych na głębokości do 15 cm z bocznymi lemieszami oraz głębokiej uprawy do 30 cm bez bocznych lemieszy. Maszyna wyposażona jest w trzy rzędy redlic o rozstawie 30 cm. Zapewnia to wysoką przepustowość dla resztek pożniwnych oraz dobre wymieszanie gleby.
Agregat wyposażony jest w system mieszania gleby z zabezpieczeniem sprężynowym. W maszynie do wyboru są dwa systemy robocze. Talerze niwelujące za redlicami mocowane są na amortyzatorach gumowych. Następnie umieszczone zostały wały doprawiające. talerzy niwelujące o średnicy 460 mm mocowane  na amortyzatorach gumowych. Talerze niwelujące regulowane są hydraulicznie. Ostatnią sekcją roboczą są wały doprawiające. Wózek, który został umieszczony centralnie ma korzystny wpływ na stabilną prace w polu oraz ułatwia jazdę po drogach. Głębokość pracy w maszynie regulowana jest hydraulicznie.
fot. Józefowicz, Agro-Tom
 
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:32