StoryEditor

Nowości Agro Show: Agrihandler

Firma Agrihandler na tegorocznych targach Agro Show zaprezentuje m.in. elektryczną ładowarkę kołową JCB oraz siewnik NovAg do siewu bezpośredniego. 
25.08.2023., 13:08h
JCB 403E to pierwsza w historii elektryczna ładowarka kołowa JCB, zapewniająca taki sam poziom wydajności jak model spalinowy 403 Smart Power, lecz przy zmniejszonym poziomie hałasu, wibracji i zerowej emisji. Ładowarka wyposażona jest w akumulator litowo-jonowy o pojemności 20 kWh i 2 niezależne silniki elektryczne, jeden do zasilania hydrauliki, drugi do napędzania elementu napędowego maszyny. Na jednym ładowaniu akumulatory mogą zasilać maszynę przez 4 godziny ciągłej pracy w mieszanym cyklu pracy. Akumulator zamontowany jest w tylnym podwoziu. W zależności od rodzaju wtyczki czas ładowania maszyny wynosi najczęściej od 8 do 12 h.
Model 403E oferuje trzy tryby pracy przekładni: tryb zająca z maksymalną prędkością jazdy 20 km/h, tryb żółwia z prędkością ograniczoną do 8 km/h i dłuższą pracą baterii oraz tryb ślimaka z precyzyjną regulacją prędkości co 0,5 km/h.
Maksymalna wysokość podnoszenia ładunku wynosi 2,9 m. Ładowarka ma 970 kg udźwigu, a jej masa to niespełna 2700 kg.


Agrihandler rozwija siew bezpośredni

Sprzęt do siewu bezpośredniego firmy NovAg to nowość z portfolio firmy Agrihandler. Francuskiego producenta wyróżnia system siewu w kształcie odwróconej litery T o nazwie T-Slot Plus.
Premierowy siewnik T-ForcePlus 650 o szerokości roboczej 6 m mogliśmy obejrzeć podczas Agrotechu w Kielcach, ale maszyna będzie też prezentowana na zbliżających się targach Agro Show. Maszyna ma zbiornik o pojemności 5400 l, a wewnątrz zamocowana jest ściana, która dzieli zbiornik na dwie komory w stosunku 55/45% lub 33/66%.
Nasiona i nawóz podawane są przez napędzane hydraulicznie aparaty wysiewające, po czym pneumatycznie transportowany przez głowice rozdzielające do redlic. Maszyna ma 24 sekcje rozstawione co 25 cm, lub co 16,67 lub 18,75 cm. Jedna sekcja waży 100 kg, a jej nacisk można zwiększyć nawet do 500 kg.
Sekcje są zbudowane z karbowanych talerzy o grubości 5 mm i średnicy 520 mm (opcjonalnie 575 mm), które mają za zadanie rozciąć glebę i resztki pożniwne. Talerze mogą się zagłębić do 8 cm. Obok każdego talerza są zamocowane dwa ostrza (skrzydełka). Tworzą one bruzdy poziome w kształcie odwróconej litery T. W jedną część bruzdy mogą być aplikowane nasiona, w drugą nawóz na tej samej lub innej głębokości, w zależności od długości ostrzy.
Zdaniem producenta pozioma bruzda w kształcie odwróconej litery T zatrzymuje parowanie wody, chroni glebę przed erozją i nie ingeruje w powierzchnię roli, co ma bezpośredni wpływ na ograniczenie chwastów.

Autonomiczny ciągnik

Kolejną nowością przygotowaną na Agro Show przez firmę Agrihandler będą ciągniki autonomiczne marki AgXeed.
W Bednarach zaprezentowany zostanie model Agbot 5.115 T2. Ciągnik posiada gąsienice zapobiegające ugniataniu gleby. Wyposażony jest w systemy bezpieczeństwa i wykrywania przeszkód. Elektryczny układ przeniesienia napędu zapewnia płynną zmianę prędkości w zakresie 0-13,5 km/h.

fot. Agrihandler 
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:52