StoryEditor

Polagra-Premiery: Znamy opinie rolników o ciągnikach

Który ciągnik najlepiej spisze się w transporcie, a który w pracy z ładowaczem? Zobacz, co na ten temat sądzą rolnicy.
20.01.2018., 15:01h
Wyniki Niezależnego Badania Opinii Rolników (NBOR) na temat ciągników rolniczych i kosiarek przyciągnęły wielu zwiedzających wystawę Polagra-Premiery na spotkanie zorganizowane przez nasza redakcję i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Kierownik projektu NBOR dr Karol Durczak z Instytutu Inżynierii Biosystemów zaprezentował założenia i sposób zbierania danych, pozyskanych z ankiet wypełnionych na stronie www.nbor.pl. Tuż po krótkim wprowadzeniu przeszliśmy do omówienia wyników I edycji badania i ich szczegółowej analizy.

Użytkownicy traktorów z zainteresowaniem przyglądali się statystykom i rankingom popularności ośmiu najpopularniejszych, pod względem niezawodności i ocenie poszczególnych funkcji. Okazuje się, że w zależności od wielkości gospodarstwa, mocy ciągnika i regionu któremu się przyglądamy wyniki oceny marek traktorów różnią się. Dużą rolę w kształtowaniu wizerunku marki w tym zakresie oprócz cech funkcjonalnych odgrywa także diler sprzętu w danym regionie, który dba o obsługę i promocję oferowanej marki.

 W wielu omawianych dziś statystykach (na bazie ocen rolników) dotyczących niezawodności, ergonomii pracy, zużycia paliwa, obsługi czy elastyczności silnika prym wiodły traktory takich marek jak John Deere, Massey FergusonClaas, New Holland, Deutz-Fahr czy Case IH. Wszelkie wykresy odwróciły się, gdy przyjrzeliśmy się ciągnikom pod względem takich cech jak cena zakupu, dostępność i cena części zamiennych, warunki gwarancji, koszty napraw.  W tym zakresie najwięcej pochwał zbierały traktory takich marek jak Ursus i Zetor.

Więcej na temat ocen poszczególnych marek ciągników przeczytać będzie można w kolejnym wydaniu magazynu "top agrar Polska" nr 2/2018, który trafi do naszych Czytelników już niebawem.
Fot. Jurek


Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:24