StoryEditor

Ruszyły targi Agritechnica 2023 w Hanowerze. Jakie nowości są na wystawie?

W niemieckim Hanowerze po przerwie spowodowanej pandemią covid-19 wznowiono targi Agritechnica. Redaktorzy top agrar Polska są na miejscu i specjalnie dla Was relacjonują wszystkie wydarzenia i ciekawostki, które można zobaczyć na targach.

Tegoroczna edycja targów cieszy sie ogromnym zainteresowaniem z uwagi na przerwę pandemiczną, któa sprawiła, że na ponowne otwarcie tej niezwykłej wystawy trzeba było długo czekać. Wreszcie zarówno producenci, jak i rolnicy sie doczekali i targi ruszyły. Od 12 do 18 listopada ponad 2600 wystawców w 24 halach na ponad 40 hektarach powierzchni wystawienniczej będzie prezentować swoje najnowsze produkty i rozwiązania dla rolnictwa. Jest to największa wystawa maszyn rolniczych na świecie.

 

Nowości na targach Agritechnica 2023

O wszystkich nowościach prezentowanych na targach pisalismy na naszych łamach już w ostatnich tygodniach, ale widok tych ciagników i maszyn rolniczych na żywo i w pełenej okazałości robi ogromne wrażenie. Redaktorzy top agrar Polska są na miejscu i na bieżąco bęziemy Wam pokazywać co nowego i ciekawego można zobaczyć na targach w Hanowerze. Wieczorem przed otwarciem targów odwiedzili stoisko firmy Claas, gdzie firma prezentowała rozwiązania w zakresie rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego.

 

Złoty medal targów Agritechnica 2023 dla kombajnu New Holland

 

Złoty medal tegorocznych targó Agritechnica 2023 przypadł kombajnowi New Holland CR 11 z podwójnym rotorem osiowym. Najważniejszym elementem nowego kombajnu CR jest technologia napędu z silnikiem zamontowanym wzdłużnie, zgodnie z kątem nachylenia rotorów. Centralnie umieszczona przekładnia rozdzielcza służy do napędzania rotorów i hederów za pomocą łańcucha podającego w linii prostej lub poprzez wał napędowy. Lewy rotor służy jako wał pośredni dla bębna podającego. Wał napędowy znajduje się po prawej stronie podwozia, nad poziomem obudowy wirnika. W związku z tym po obu stronach podwozia, pomiędzy podwoziem a układem jezdnym, nie ma napędów, w wyniku czego szerokość podwozia znacznie wzrosła. 

 

Sterowany programowo system automatyczny nie tylko wykonuje zwykłe ruchy do przodu i do tyłu, aby poluzować blokadę, ale także przesuwa napinacz paska w odpowiednią stronę napinającą pas bębna podającego, co prowadzi do szczególnie precyzyjnego przenoszenia materiału. Opatentowany system czyszczenia został teraz poszerzony o 13%. Technologia sterowania wspomagana czujnikami ciśnienia mierzy ciśnienie siłownika, a tym samym rozkład zebranego materiału oddzielnie na przednim i tylnym górnym sicie. Nieosłonięte obszary powstałe w wyniku nierównomiernego rozłożenia materiału są kompensowane poprzez boczne wstrząsanie, dzięki temu system nie tylko zapewnia równomierny rozkład materiału na górnych sitach na równinie i na zboczach, ale także po raz pierwszy jest w stanie rozwiązać podstawowy problem bocznego rozkładu, typowy dla kombajnów z rotorem osiowym. System rozdrabniania i rozprowadzania słomy wyposażony jest w technologię sterowania opartą na kamerach, która zwiększa efektywność energetyczną kombajnu, a jednocześnie masa maszyny pozostaje praktycznie niezmieniona.

 

Fendt stawia na alternatywne źródła zasilania ciągników

 

Nasi redaktorzy odwiedzili także stoisko firmy Fendt, gdzie prezentowane są ciagniki zasilane alternatywnymi do oleju napędowego paliwami takimi jak wodór czy tłuszcze pochodzenia spożywczego. 

 

 

Premiera ciągnika Massey Ferguson 9S

Na targach Agritechnica odbyła się także oficjalna premiera ciągnika Massey Ferguson 9S. Start produkcji tego modelu jest przewiedziany na rok 2024, wtedy też rozpoczną się pierwsze pokazy w ramach MF Expierence.

image
FOTO: Krzysztof Gębski

 

image
FOTO: Krzysztof Gębski

 

Amazone SmartSprayer

 

Punktowy oprysk wg firmy Amazone! Sercem systemu SmartSprayer dostępnego w opryskiwaczach serii UX jest czujnik optyczny skanujący teren kilkadziesiąt cm przed belka opryskową. Informacja o zidentyfikowaniu chwasta lotem błyskawicy dociera do elektrozaworu konkretnego rozpylacza.

 

Nowy ciągnik Valtra S

Podczas targów w Hanowerze swoje nowości pokazała także firma Valtra. Jedną z nich jest ciągnik Valtra S.

 

Nowości od John Deere i Joskin

Na tegorocznej Agritechnice można też obejrzeć przekładnię eAutoPowr z gniazdem zasilającym do elektrycznego napędu dwóch osi w beczkowozie marki Joskin. Jest tozwiązanie, za które firmy John Deere i Joskin otrzymały złoty medal na tregach Agritechnica 2019.

 

Autonomiczny ciągnik AgXeed

Maximilian i Volker Hack prowadzą ponad 100-hektarowe gospodarstwo ekologiczne w Niemczech. W spontanicznej rozmowie przy autonomicznym ciągniku AgXeed opowiadali o doświadczeniach z pracy.

image
FOTO: Jan Beba

Widoczny za ich plecami model trafił fo gospodarstwa rok temu i dotychczas przepracował ponad 1200 godzin. Największy plus to wyeliminowanie pracy człowieka szczególnie w żmudnych pracach jak pielenie czy sadzenie warzyw, które zajmują 30% areału. Tym bardziej że cena tego ciągnika jest porównywalna z tradycyjna wersją. AgXeed nie stroni od pługa, mulczera czy kultywatora. Planowanie pracy w aplikacji nie jest trudne. A jednym z wyzwań jest konieczność przetransportowania zestawu na pole do czego Volkerowie używają 9-m lawety.

image
FOTO: Jan Beba

 

Rekordowy model John Deere 9RX 640

John Deere 9RX 640 zagregatowany z broną talerzową Bednar Swifterdisc XE Mega pobił rekord wydajności w uprawie gleby. W przeciągu 24 h zestaw uprawił powierzchnie 769,4 ha. Zestaw pracował z wydajnością 32.6 ha/h i zużył średnio 3.11 l/ha.

 

Kombajn Nexat - złoty medlaista poprzednich targów

W 2021 roku targo Agritechnica  odbyły się tylko w wersji online bez możliwości zwiedzania targów z uwagi na pandemię covid-19. Dlatego dopiero w tym roku w Hanowerze zwiedzający mogą zobaczyć złotego medalistę poprzedniej edycji - kombajn Nexat.

 

Modułowy silnik wielopaliwowy od FPT Industrial

Na Agrtitechnice w Hanowerze można teżx zobaczyć pierwszy modułowy silnik wielopaliwowy od FPT Industrial! W zależności od tego czy zasilany będzie wodorem, gazem ziemnym lub hydrorafinowanym olejem roślinnym generuje moc od 517 KM do 680 KM przy pojemności 13 litrów.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 15:42