StoryEditor

Srebrni medaliści Agritechnica 2023, cz.I: Claas, All-In-One, Saphir i Zunhammer

Przedstawiamy kolejnych czterech srebrnych medalistów Agritechnica Innovation Awards 2023. Pozostały laureatów pokażemy w następnych publikacjach.
30.09.2023., 16:09h

Claas: Wielowymiarowa 3-punktowa regulacja podnośnika w ciągnikach

W nowoczesnych ciągnikach siła pociągowa jest zwykle regulowana za pomocą dolnych cięgieł. Podnoszenie lub opuszczanie 3-punktowego podnośnika często powoduje, że maszyny do uprawy nie są ustawione równolegle do podłoża, a głębokość robocza z przodu i z tyłu jest różna.


Aby to zoptymalizować, Claas zintegrował hydrauliczny łącznik górny ze swoim 3-punktowym systemem sterowania. Czujniki pomiaru wysokości, które przekazują sygnały do ​​elektroniki sterującej ciągnika, są zamontowane z przodu i z tyłu narzędzia w celu określenia pozycji. Za pomocą dodatkowej jednostki sterującej układu hydraulicznego można je przekształcić w regulację długości górnego łącznika, co prowadzi do automatycznej regulacji nachylenia wzdłużnego narzędzia. Umożliwia to prowadzenie narzędzia równolegle do podłoża, a tym samym umożliwia osiągnięcie stałej głębokości pracy. 

 

All-In-One:  Obrotowa maszyna do redlin

Nowa obrotowa formownica do redlin, opracowana przez All-In-One GmbH, umożliwia energooszczędną produkcję równomiernie ukształtowanych redlin ziemniaczanych. Dzięki dodatkowym elementom tnącym resztki pożniwne i międzyplony zostają rozdrobnione, a ryzyko zatkania zostaje wyeliminowane. Element tworzący redlinę wymaga niewielkiej siły uciągu, znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia podczas cofania i poprawia funkcjonalność.


Kształt elementów roboczych prowadzi do odpowiedniego tworzenia się grzbietów o strukturze, która jest wystarczająca do właściwej wymiany powietrza i wody. Zmniejszenie powierzchni erozji i dostateczną filtrację  osiąga się za pomocą przymocowanych do tarcz łopatek, przy czym ta pierwsza zapewnia pasywny napęd i jednocześnie perforuje przestrzeń pomiędzy redlinami. 

 

Saphir GrindStar:  Koncepcja ultrapłytkiej uprawy

 Aby móc w jak największym stopniu chronić wody gruntowe i optymalnie je wykorzystać do kiełkowania samosiewów zbóż, nasion chwastów lub kolejnego międzyplonu w pierwszej operacji po zbiorach, uprawa ścierniska powinna być możliwie płytka.

 GrindStar firmy Saphir rozwiązuje ten problem dzięki pasywnie obracającym się wirnikom, które uprawiają glebę do 2 cm. Poszczególne wirniki mają średnicę 75 cm, z czego połowa obwodu jest stale zagłębiona w ziemię. Każdy wirnik prowadzony jest po równoległoboku, co umożliwia znacznie lepsze dopasowanie do powierzchni gleby w porównaniu z innymi koncepcjami ultrapłytkiej uprawy. Obracające się narzędzia uwalniają drobną ziemię i przykrywają samosiewy, usuwają ziemię ze ścierniska i kondycjonują pozostałości pożniwne tak, aby szybko zaczęły się rozkładać. Inne porównywalne koncepcje np. brony działają albo mniej intensywnie, albo głębiej (duże brony sprężynowe lub kompaktowe brony talerzowe) w celu podcięcia ścierniska.

 

Zunhammer: ECO-Duo Vario

Rozwinięciem zastosowania dwóch pomp, w systemie Eco-Duo Vario firmy Zunhammer jest możliwość regulacji  przepływu gnojowicy niezależnie dla każdej połowy belki aplikatora. Dzięki temu można podwoić dokładność precyzyjnego nawożenia, co jest szczególnie ważne przy dużych szerokościach roboczych.Dzięki temu rozwiązaniu dawka rozlewanej gnojowicy nie musi być taka sama na całej szerokości belki. Wyłączenie części sekcji roboczych nie powoduje zmiany wydatku  w pozostałych sekcjach gdyż w tym układzie prędkość obrotowa pompy jest regulowana automatycznie.

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 06:30