StoryEditor

Nowości Agro Show: Samasz

Na stoisku firmy Samasz podczas wystawy w Bednarach zobaczymy m.in. zgrabiarkę taśmową MRG 2-900 czy 11-metrowy przetrząsacz P10-1100T. 
06.09.2023., 14:09h
Zgrabiarka przyczepiana Samasz MRG 2-900 zbudowana jest z dwóch podbieraczy, dwóch przenośników taśmowych z zespołami kopiującymi podłoże i ramy z dwukołowym układem jezdnym. Jak zapewnia producent, podbieracze z autorską konstrukcją krzywki pozwalają na zbieranie każdego rodzaju materiału niezależnie od jego długości. Przed nimi zamontowane są rolki dogniatające zespolone z umieszczonymi nad nimi osłonami, których zadaniem jest ograniczanie zdmuchiwania przez wiatr np. siana lub słomy. Położenie tych elementów względem podbieraczy można zmieniać, a całość jest amortyzowana siłownikami gazowymi i płaskownikami sprężystymi.

Cyfra 2 w nazwie zgrabiarki Samasz MRG 2-900 wskazuje liczbę przenośników taśmowych. Każdy z przenośników ma długość 3,55 m. Skoszony materiał trafia do rzędu formowanego z prawej lub lewej strony maszyny, albo w jej środku. Całą maszynę spina solidna rama z dwukołowym podwoziem jezdnym. Szerokie opony w rozmiarze 340/55-16 ułatwiają zgrabiarce o masie 5440 kg poruszanie się po podmokłym terenie. Maszyna agregowana jest z ciągnikiem poprzez zaczep oparty na ramionach jego podnośnika. Taka konstrukcja z miejscem skrętu znajdującym się nad wałem przegubowo-teleskopowym, pozwala uzyskać jego bezkolizyjny zakres wynoszący do 90 stopni.
Zgrabiarka taśmowa MRG 2-900 posiada własny układ hydrauliczny napędzany od WOM ciągnika. Bezpośrednio za wałem przegubowo-teleskopowym zamontowane są pompy hydrauliczne. Układ ten pozwala na napęd podbieraczy i taśm. Sterowanie zgrabiarką taśmową Samasz MRG 2-900 odbywa się z poziomu sterownika zamontowanego w kabinie ciągnika. Pozwala on zmieniać prędkość i kierunek pracy taśm oraz obroty podbieraczy. Co istotne, można to robić niezależnie dla lewego i prawego segmentu maszyny. Zakres regulacji bezstopniowej mieści się w zakresie od 0 do 100 i w ten sposób jest wyświetlany.
Obecnie dostępny jest jeden model maszyny dwusegmentowej o szerokości roboczej wynoszącej maksymalnie 9,8 m. Zgrabiarka Samasz MRG 2-900 obsługiwana jest elektrohydraulicznie z poziomu sterownika zamontowanego w kabinie ciągnika.
11-metrowy przetrząsacz Samasz

Przetrząsacz Samasz P10-1100T ma 11 m szerokości, a po złożeniu do pozycji transportowej jego szerokość nie przekracza 3 m, a wysokość wynosi 2,7 m. Maszyna wyposażona jest w 10 wirników, z których każdy ma 6 ramion. Średnica karuzeli wynosi 1,52 m. Maszyna do pracy wirników wymaga napędu od WOM traktora ustawionego na 540 obr./min.
W przetrząsaczu intensywność rozrzutu zielonki można łatwo ustawić za pomocą dźwigni w zakresie od 15o do 19o . Pozwala na to opatentowany mechanizm, który ogranicza wysuw siłownika, decydującego o stopniu pochylenia ramy głównej. Poza wspomnianą możliwością regulacji pracy przetrząsacza można jeszcze zmieniać ustawienia kół wirników. Dostępne są 3 pozycje robocze, których przestawienie powoduje zmianę kąta roztrząsania zielonki. Połączenie wszystkich regulacji umożliwia uzyskanie szerokiego zakresu dopasowania maszyny do warunków pracy.
Przetrząsacz ciągniony P10-1100T jest standardowo wyposażony w mechanizm ułatwiający pokonywanie uwroci. W tych istotnych dla czystości zbieranej paszy miejscach, wirniki są najpierw poziomowane. Po ich wyprostowaniu, w drugim stopniu pracy mechanizmu uwroci, są unoszone.

Minimalne zapotrzebowanie na moc przetrząsacza wynosi 50 KM, a jego masa to 2600 kg.


fot. Samasz

Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 15:33