StoryEditor

Białe panele na elewację budynków

Czarne, klasyczne panele fotowoltaiczne dobrze pochłaniają światło i ciepło, ale nie zawsze ich montaż się sprawdzi. Czym charakteryzują się białe panele w porównaniu z tymi tradycyjnymi? Które wybrać?
02.06.2023., 15:06h

Klasyczne, czarne panele fotowoltaiczne

Choć grafitowe i czarne powłoki paneli fotowoltaicznych wpisały się w nasz krajobraz, to są na świecie firmy idące w tym zakresie pod prąd. Niepodważalnym atutem czarnej warstwy antyrefleksyjnej jest wyższe pochłanianie światła oraz ciepła, dające wyższą wydajność uzysku energii elektrycznej. Jednak nie we wszystkich sytuacjach montaż czarnych paneli może być odpowiedni, co od jakiegoś czasu zgłaszają firmy budowlane, inwestujące w budynki z fotowoltaicznymi ścianami.

Białe panele elewacyjne

Jedną z firm, która opracowała białe panele słoneczne, jest holenderski producent Solarix, wprowadzając na rynek linię białych elewacyjnych paneli słonecznych. Atutem białych paneli w porównaniu z tymi tradycyjnymi jest niewątpliwie estetyka, ale też niższe pochłanianie ciepła (czerń absorbuje je o wiele bardziej), co jest równoznaczne z wolniejszym nagrzewaniem się ich powierzchni. To problem szczególnie w nasłonecznionych lokacjach, bo panele słoneczne generują mniej energii elektrycznej wraz ze wzrostem ich temperatury i dlatego właśnie tak wielki potencjał dostrzega się w ich montażu, np. w nadmorskich kurortach. Białe moduły Solarixa mają wydajność od 110 do 190 W/m2, co nie jest najlepszym wynikiem na tle wydajności powyżej 400 W/m2 ciemnych paneli.

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Bebaredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 02:19