StoryEditor

Czym przykryć dach?

Wybór pokrycia dachowego zależy od sposobu użytkowania budynku. W budynkach inwentarskich ważna jest termoizolacja, która zapewnia komfort zwierzętom latem i w zimie.
Wybór pokrycia dachowego to kluczowy element każdej inwestycji. Trzeba wybrać odpowiednie pokrycie, które warunkuje sposób użytkowania budynku. Warto zasięgnąć opinii budowlańców i dekarzy przed zakończeniem projektowania budynku i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Konstrukcja dachowa zaprojektowana jest pod konkretny materiał, którym na być przykryty budynek. Dlatego zmiana tego pokrycia w fazie projektowania najczęściej wiąże się ze zmianą całej konstrukcji dachowej.

Co na budynki inwentarskie?

W miarę stabilna koniunktura na rynku mleka sprawia, że najwięcej obiektów buduje się dla bydła mlecznego. Nowe obory to budynki z dużą kubaturą, które musi cechować dobrze przemyślana wentylacja grawitacyjna. Dlatego bardzo ważną rolę odgrywa tu dach. We wszystkich budynkach inwentarskich powietrze nasycone jest parą wodną, więc jest duże ryzyko, że woda będzie się skraplać na styku z dachem.
Dochodzi do tego na skutek różnicy temperatur między powietrzem w budynku a temperaturą na zewnątrz. Właśnie z tego powodu dach musi spełniać funkcję termoizolacyjną. W oborach z dużą kubaturą najlepiej sprawdza się płyta warstwowa z rdzeniem poli...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Donata Kosicka
Autor Artykułu:Donata Kosicka
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Dawid Konieczka
Autor Artykułu:Dawid Konieczka

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 16:25