Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Czy trzeba mieć pozwolenie ze starostwa na rozbiórkę budynku?

Obrazek

Rolnik ma na terenie swojego gospodarstwa nienadający się do użytku, stary dom. Zastanawia się na rozbiórką. Czy potrzebne jest pozwolenie ze starostwa? Odpowiada specjalista-prawnik.

adw. Mikołaj Pomin3 maja 2023, 08:00

Budynek na terenie gospodarstwa

W gospodarstwie jest stary dom, który nie nadaje się już do zamieszkania. Czy na jego rozbiórkę muszę uzyskać pozwolenie ze starostwa?

Michał M. (woj. wielkopolskie)

Pozwolenie ze starostwa na rozbiórkę: czy jest potrzebne?

Z pytania nie wynika, gdzie zlokalizowany jest budynek na działce ani też jego wielkość i charakter, co może mieć znaczenie w sprawie. Zgodnie bowiem z treścią art. 31 ust. 1 i 1a punkt 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity DzU 2023.682), nie wymaga decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę rozbiórka budynków i budowli o wysokości do 8 m, jeżeli ich odległość od granicy działki jest nie mniejsza niż połowa wysokości oraz takich, na których budowę nie jest wymagane pozwolenie na budowę.

W takich przypadkach konieczne jest jednak zgłoszenie właściwemu staroście zamiaru wykonania rozbiórki. Trzeba jednak zaznaczyć, że starosta może nałożyć na Czytelnika obowiązek uzyskania pozwolenia na rozbiórkę, jeżeli uzna, że rozbiórka może wpłynąć na pogorszenie stosunków wodnych, warunków sanitarnych oraz stanu środowiska lub wymaga zachowania warunków, od których spełnienia może być uzależnione prowadzenie robót związanych z rozbiórką.

adw. Mikołaj Pomin
fot. EnvatoElementsPicture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 05/2023

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)