StoryEditor

Kupno ciągnika bez spadku

Czy można kupić ciągnik o nieuregulowanym stanie prawnym, którego właściciel zmarł a spadkobiercy nie są znani?
05.02.2018., 14:02h
Nabycie prawa własności, w tym przypadku ciągnika może nastąpić, co do zasady, wtedy gdy jego stan prawny jest uregulowany − by nabyć własność ktoś musi być właścicielem i mieć możliwość jej przeniesienia. W dodatku, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, ciągnik podlega rejestracji we właściwym starostwie, która nie zostanie dokonana, jeżeli nabywca nie przedstawi dokumentów nabycia.

W omawianym przypadku kupno ciągnika może okazać się niemożliwe, nawet jeśli zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe i ustaleni zostaną spadkobiercy – część z nich może się po prostu „nie znaleźć”. Oczywiście, „znani” spadkobiercy mogą żądać sądowego działu spadku (podziału, który nabyli w drodze dziedziczenia), jednak koszty takiego postępowania mogą być nawet wyższe, niż wartość ciągnika (opłata sądowa, opinia biegłego sądowego wyceniającego maszynę, koszty kuratora dla nieznanych z miejsca pobytu, koszty ogłoszenia w prasie o toczącym się postępowaniu).

W tej sytuacji wydaje się, że z uwagi na przewidywane koszty oraz czas trwania postępowania (zapewne nie mniej niż rok) przedsięwzięcie, choć możliwe do przeprow...
Pozostało 13% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 19:57