StoryEditor

Moje drzewo przewróciło się na płot sąsiada. Kto odpowiada za szkody?

Pytanie: Podczas wichury moje drzewo uszkodziło płot sąsiada. Czy ja za to odpowiadam? Czy sąsiad może domagać się ode mnie odszkodowania?
18.03.2020., 10:03h
Odpowiedź: Rzeczywiście, w zależności od okoliczności tego wypadku właściciel (lub posiadacz) drzewa, a ściśle rzecz biorąc – właściciel (posiadacz) ziemi, na której rośnie, może odpowiadać za szkody spowodowane jego upadkiem. Co do zasady, władający zobowiązany jest dbać o nieruchomość, jak również o jej części składowe tak, by nie stanowiły dla nikogo zagrożenia. Oczywistym jest, że szczególne obowiązki związane są z koniecznością utrzymania w należytym stanie budynków i budowli posadowionych na gruncie. Rzadziej jednak właściciele lub posiadacze zdają sobie sprawę z konieczności zadbania także o rośliny.

Kto odpowiada za szkodę?

Odpowiedzialność właściciela oparta jest na zasadzie winy, co oznacza, że odpowiadał będzie w sytuacji, gdy poszkodowany udowodni mu zaniedbanie, powstałą szkodę i jej wysokość oraz związek przyczynowy między tym zaniedbaniem i powstałą szkodą. Zaniedbanie, o którym mowa, może polegać na przykład na nieprzycięciu na czas suchych gałęzi, niezabezpieczeniu spróchniałego lub uszkodzonego pnia. Jeśli jednak szkoda powstała z powodu nadzwyczaj silnego wiatru, czego nie można było przewidzieć,...
Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. lipiec 2024 04:26