StoryEditor

Opodatkowanie darowizn dla najbliższych

Pytanie: Czy darowizny dokonane w latach 2009 – 2014 na rzecz osoby najbliższej podlegały opodatkowaniu?
27.12.2017., 15:12h
Odpowiedź: Zasady dotyczące opodatkowania darowizn, wysokości podatku oraz ewentualnych zwolnień i ulg zawarte są przede wszystkim w ustawie o podatku od spadków i darowizn (t.j. DzU z 2018 r., poz. 644). Na przestrzeni ostatnich kilku lat przepisy te ulegały częstym modyfikacjom. Bodaj najważniejsza z nich dotyczy zwolnienia od podatku od spadków i darowizn nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Zmiana ta weszła w życie 1 stycznia 2007 r. i obowiązuje do dziś.

Warunkiem zwolnienia jest zgłoszenie nabycia we właściwym urzędzie skarbowym w terminie nie dłuższym, niż sześć miesięcy, licząc od dnia tego nabycia oraz, w przypadku darowizn pieniężnych przekraczających 9637 zł, udokumentowanie przekazania środków na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym (art. 4a ustawy). Od 2009 r. wskazany przepis art. 4a był kilkukrotnie zmieniany. Zmiany te dotyczyły terminów zgłoszenia nabycia, które do 31 grudnia 2008 r. były dość krótkie, bo jedynie jednomiesięczne....
Pozostało 54% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 23:52