Różny wpis w księgach i ewidencji – do kogo należy ziemia?

Od 21 lat dzierżawimy ziemię na podstawie pisemnej umowy zawartej na czas nieokreślony. W księdze wieczystej nieruchomości jako właściciele widnieją nieżyjący już rodzice osoby, której płacę czynsz, natomiast w ewidencji gruntów Skarb Państwa. Czy to oznacza, że ziemia ta należy do Skarbu Państwa? Czy mogę ją dalej użytkować?
Po drugie, dane ujawnione w księdze wieczystej korzystają z domniemania prawdziwości. Domniemanie to nazywamy rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych. Jeżeli zatem w księdze wieczystej jako właściciel ujawniony jest jakiś podmiot (w tym przypadku osoby fizyczne), dane zawarte w ewidencji gruntów nie powinny się różnić. Nawet gdyby się różniły, co do zasady uznać należy prawidłowość wpisów w księdze wieczystej. Oczywiście, od zasady tej są wyjątki, jednak wymagają one obszerniejszego omówienia. Reasumując Czytelniczka, wobec braku innych przesłanek ma prawo uznać, że o własności nieruchomości rozstrzyga zapis w księdze wieczystej, a nie dane w ewidencji gruntów. Przy okazji warto przypomnieć, że bezumowne korzystanie z nieruchomości wchodzących w skład Własności Rolnej Skarbu Państwa wiąże się z wysokimi kosztami, wynoszącymi pięciokrotność rynkowego czynszu. Z takimi opłatami musiałaby się liczyć Czytelniczka, gdyby użytkowana przez nią nieruchomość należała do Skarbu Państwa.
Ostatecznie jednak, Czytelniczka może nadal korzystać z nieruchomości, jeżeli nikt nie zgłasza co do niej żadnych roszczeń, a status prawny jest wyjaśniony. Gdyby pojawili się inni spadkobiercy i zażądali zwrotu nieruchomości, powinna zasięgną porady prawnika, by ustalił zasadność roszczeń.
Adw. Mikołaj Pomin