StoryEditor

Spór braci o dojazd do pola

Ja i mój brat jesteśmy współwłaścicielami działki dojazdowej, o którą się spieramy. Jak rozwiązać ten spór, bym nie miał w przyszłości kłopotów z dojazdem do pól?
13.07.2020., 19:07h
Jeżeli sporna działka nie może zostać podzielona w taki sposób, aby obie strony otrzymały drogę do swoich gruntów, pozostaje przydzielenie jej tylko jednej ze stron. Można spróbować rozwiązać spór w ten sposób, że jeden ze współwłaścicieli otrzyma ziemię na własność, na której ustanowiona zostanie służebność drogowa na rzecz drugiego z nich.


Taki kompromis można zawrzeć poza sądem, koniecznie w formie aktu notarialnego (umowa znosząca własność i oświadczenie o ustanowieniu służebności w innej formie są nieważne).

Jeżeli jednak żaden ze współwłaścicieli nie będzie chciał ustąpić, sprawa będzie musiała zostać rozwiązana przez sąd, który zadecyduje o sposobie jej zakończenia. W praktyce może się okazać, że ostatecznie zniesienie współwłasności nastąpi w opisany wyżej sposób, z tym że to sąd narzuci, któremu ze współwłaścicieli przypadnie ziemia i w jaki sposób drugi z nich będzie miał zapewniony dojazd do pól.

adw. Mikołaj Pomin
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 21:34