Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

IOR – PIB w Poznaniu wkrótce kończy 70 lat

Obrazek

Wydawać mogłoby się, że 70 lat to niewiele w historii. Jednak patrząc na nią przez pryzmat ochrony roślin, to czas, kiedy jej losy zmieniły kierunek rozwoju o 180 stopni co najmniej dwa razy.  

Tomasz Czubiński25 czerwca 2021, 13:05

Początki Instytutu Ochrony Roślin związane są ściśle z potrzebą zaspokojenia potrzeb żywnościowych kraju i walką z podstawowym szkodnikiem lat 50-tych XX wieku, jakim była stonka ziemniaczana. Wówczas najpowszechniej stosowaną metoda walki z tym owadem było zbieranie chrząszczy i topienie ich w butelce z naftą czy gorąca wodą. Potem nastąpił pierwszy zwrot chemiczne środki ochrony roślin.

Dawały one nadzieję na rozwiązanie wszelkich problemów z ochroną roślin. Nadzieja szybko okazała się płonna. Pojawiło się zagrożenie środowiskowe i toksykologiczne oraz powstały pierwsze odporności agrofagów na pestycydy. Trzeba było wspomagać chemiczną ochronę innymi metodami. I tak nastąpił kolejny zwrot – tym razem w kierunku integrowanej ochrony roślin. Metoda ta z czasem od zaleceń przeszła w stan obowiązku prawnego, jakim jest teraz. Stoimy jednak w przededniu kolejnej wolty, jaką szykują nam prawodawcy pod wpływem nacisku opinii społecznej – jeszcze większy odwrót od chemicznej ochrony roślin i podążanie w stronę wspomagania jej narzędziami cyfrowymi.

Dokąd to doprowadzi? Nawet najlepsi futurolodzy nie są w stanie tego przewidzieć, tak jak nikt nie przewidział rozwoju mediów społecznościowych czy obrazu współczesnej globalizacji. Jednak na straży ochrony plonów od wielu lat stoją naukowcy. W różnych krajach świata są różne instytucje zajmujące się ochroną roślin. Niektóre z nich są organizacyjnie włączone jako część wielkich jednostek zajmujących się rolnictwem i środowiskiem. Inne są bardzo ściśle związane z problemami ochrony konkretnego gatunku czy formy roślin. W Polsce mamy od 70 lat Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy. Z początkiem września rozpoczną się obchody jubileuszu tej jednostki naukowej.

Poniżej program obchodów, które będą miały miejsce w Poznaniu, 2 września 2021 r.

 • Miejsce: Centrum Kongresowe IOR – PIB, sala A
 • Prowadzenie: prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak
 • 11:00 Oficjalne rozpoczęcie – prof. dr hab. Marek Mrówczyński
 • Wystąpienie Sekretarz Stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „O przyszłości ochrony roślin i IOR – PIB wynikającej z nowych Strategii KE” Anna Gembicka
 • Wystąpienie Ministra Edukacji i Nauki „Badania naukowe podstawą postępu i innowacji” Przemysław Czarnek
 • Wystąpienie Wojewody Wielkopolskiego „Przyszłość rolnictwa w Wielkopolsce” Michał Zieliński
 • „IOR – PIB wczoraj, dzisiaj i jutro” Dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB
 • „Przyszłościowe kierunki ochrony roślin” Dr hab. Kinga Matysiak, prof. IOR-PIB
 • Wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych
 • Wręczenie znaczków okolicznościowych Poczty Polskiej Prof. dr hab. Marek Mrówczyński
 • Wystąpienia zaproszonych gości
 • 14:00 Zwiedzanie Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego

Patronat honorowy:

 • Grzegorz Puda – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
 • Michał Zieliński – Wojewoda Wielkopolski

 Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)