Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Rolnictwo ekologiczne - czy to się opłaca?

Czy ekologiczna produkcja w gospodarstwie to ciekawa propozycja i alternatywa dla polskich rolników? „Rolnictwo ekologiczne - szansa na konkurencyjność i zdrowie konsumentów” – to tytuł naszego webinarium zorganizowanego wspólnie z Bankiem BNP Paribas.

Dorota Kolasińska10 czerwca 2022, 06:29

Przed rolnictwem stoi szereg wyzwań - Europejski Zielony Ład, strategia od pola do stołu czy strategia bioróżnorodności. W obliczu tych zmian warto przyjrzeć się metodom ekologicznym - w jaki sposób przejść konwersję z produkcji konwencjonalnej na ekologiczną i z jakimi kosztami oraz procedurami dla rolnika jest to związane. 

Webinarium poprowadził Bartłomiej Czekała, redaktor naczelny portalu topagrar.pl. Partnerem spotkania z kolei jest bank BNP Paribas.

Tylko 20 281 gospodarstw ekologicznych

Pierwszym prelegentem, którego mieliśmy okazję gościć w studio w Poznaniu był Maciej Piskorski z BNP Paribas, który podkreślił, że konferencja ma na celu pokazanie rolnikom plusów i minusów rolnictwa ekologicznego oraz możliwości rozwoju produkcji i perspektyw sprzedaży.

- Jako Bank BNP Paribas dajemy możliwość wyboru oraz chcemy aby każdy miał możliwość zapoznać się z przewagami, korzyściami, wzywaniami prowadzenia gospodarstwa ekologicznego. Z drugiej strony zawsze będziemy wspierać rozwój gospodarstw od strony ekonomicznej. Zapraszamy po finansowanie do najbliższych placówek BNP Paribas, żebyśmy mogli dobrze poznać ideę inwestycji. Rolnicy są najlepiej przygotowanymi do rozmów klientami, mają przemyślane projekty i pomysły - podkreślił Piskorski. 

Z danych z 2020 r. wynika, że w Polsce było 20 281 gospodarstw ekologicznych. Rolnicy podejmując decyzję o konwersji, czyli przejściu z rolnictwa konwencjonalnego na ekologiczne zastanawiają się, jakie są perspektywy sprzedaży produktów, jakie są związane z tym koszty oraz jak sfinansować specjalistyczny sprzęt. BNP Paribas wychodzi naprzeciw rolnikom i proponuje pomoc w doborze kredytu i podjęciu decyzji.

 - Z jednej strony jest Unia Europejska, która jasno mówi, jakie są wytyczne odnośnie przyszłości rolnictwa ekologicznego, jakie są oczekiwania związane z jego udziałem – mówił Piskorski i dodał, że rośnie zarówno zainteresowanie produkcją ekologiczną, ale również konsumentów produktami ekologicznymi. Jak każda nowa i rozwijająca się działalność, wymaga mniejszych lub większych nakładów finansowych. Na kredytowanie takich inwestycji np. specjalistycznego pielnika, czy innych niezbędnych urządzeń, które pomogą w uzyskaniu większego plonu oraz poprawią komfort pracy mogą liczyć rolnicy w banku BNP Paribas.

- Myślę, że rolnictwo ekologiczne, to z jednej strony szansa dla gospodarstw dużych, jako próba dywersyfikacji produkcji, ale też gospodarstw małych. W małych gospodarstwach konwencjonalnych trudno utrzymać się z samej produkcji, ale w ekologicznych jest na to już większa szansa – mówił analityk i dodał, że widzi dla tego kierunku perspektywę rozwoju i finansowania. 

Kolejni eksperci 

Podczas wydarzenia będziemy mieli okazję porozmawiać z prof. dr hab. Ewa Rembiałkowską z Zakładu Żywności Ekologicznej SGGW w Warszawie, która  opowie o pozytywnym wpływie produkcji ekologicznej na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Z kolei Dorota Metera z firmy „Bioekspert” wyjaśni cały proces, który rolnik musi przejść by rozpocząć produkcje ekologiczną w swoim gospodarstwie. Będzie więc sporo informacji o zgłoszeniu, konwersji, kontroli i certyfikacji. Natomiast prof. dr hab. Mariusz Maciejczak, dyrektor Instytutu Ekonomii na SGGW przedstawi korzyści i koszty inwestycji w rolnictwo ekologiczne.
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)