StoryEditor

Czy na rynku zabraknie cebuli?

W Ukrainie wykorzystano prawie wszystkie zapasy cebuli i obecnie trwają poszukiwania możliwości przeprowadzenia zakupów na rynkach zagranicznych. Na jesieni może nastąpić deficyt tego towaru.
26.05.2023., 09:05h

Z podobnym problemem zmaga się także Europa, która też szuka cebuli, której zabrakło z powodu zeszłorocznej suszy. Dlatego cena zakupu cebuli na rynkach zagranicznych jest dość wysoka.

Zdaniem ukraińskich fachowców do jesieni cena cebuli będzie nadal rosła, ponieważ nie tylko Ukraina potrzebuje tego warzywa. Przy dużym popycie i ograniczonej podaży wzrost cen jest nieunikniony.

Ponadto na cenę cebuli na Ukrainie miała wpływ pogoda, zwłaszcza w okresie jesiennym, oraz tymczasowa okupacja południowej Ukrainy.

 Kto nie był leniwy, zaryzykował, zasadził to warzywo, i teraz ma szansę na poprawę swojej sytuacji materialnej – zaznaczył Mychajło Apostol, ekspert ds. rolniczych, były deputowany do Rady Najwyższej.

Mychajło jednocześnie zaznaczył, że jesienią możliwy jest niewielki spadek cen w związku z pojawieniem się na rynku nowych warzyw z rynku rodzimego.

Julianna Mussa, prezes Stowarzyszenia Hodowców Czosnku, przedstawicielka holenderskiej firmy Gourmet zajmującej się uprawą cebuli, przewiduje, że cebula z nowej uprawy będzie kosztować 23-25​​UAH za kg (2,7 PLN).

Portal kurkul opublikował także wypowiedź producenta warzyw z Winnicy Wadyma Kryczkowskiegoktóry przewiduje spadek cen we wrześniu.

 Wszyscy sieją cebulę i marchew, ale nie każdy będzie mógł zebrać warzywa dobrej jakości. Będą próbować sprzedawać produkty gorszej jakości przynajmniej za jakąś cenę. Cena może znacznie spaść. Cebula tej gorszej jakości w niskiej cenie będzie sprzedawana do końca listopada. A ta dobrej jakości zostanie umieszczona w magazynach. Czyli pod koniec listopada możliwy jest skok cen – przewiduje.

Marek Sztajer

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. czerwiec 2024 15:39