StoryEditor

Ile powinny wynosić dawki wapna na użytkach zielonych?

Łąki i pastwiska należy traktować pod względem odczynu podobnie jak grunty orne. Uregulowanie i kontrola odczynu to podstawa! Nie tylko lepiej wykorzystane zostaną składniki z nawozów, ale także wpłynie korzystnie na rozwój cennych roślin bobowatych i traw w runi. Podajemy dawki CaO na użytkach zielonych według nowych zaleceń IUNG-PIB. 
20.10.2023., 12:10h
Optymalny dla danego typu gleb (mineralnych bądź organicznych) odczyn jest jak fundament, nie tylko na gruntach ornych, ale także na użytkach zielonych. Szczególnie w przypadku lucerników, o czym pisałam wielokrotnie i będę powtarzać do znudzenia. Odczyn gleby powinniśmy sprawdzić przed jego założeniem, ale także przed zasianiem każdej łąki czy pastwiska. Oczywiście, na użytku już istniejącym także należy kontrolować pH gleby, ponieważ przez lata użytkowania, wraz z plonem – spasanym czy koszonym, zubażamy glebę z wapnia. Próba glebowa to koszt ok. 20 zł, a możemy zaoszczędzić tysiące złotych na nawozach, jeśli np. przez zbyt niskie pH składniki z nawozów nie będą w pełni przyswajane przez rośliny.

Nowe zasady stosowania wapna - kiedy i jak?

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że im lepiej wymieszane z glebą będzie wapno w warstwie ornej, tym lepiej zadziała. Na łąkach i pastwiskach jest to możliwe przed założeniem użytku zielonego, na istniejących już użytkach jedynym rozwiązaniem jest zastosowanie wapna pogłównie i późna jesień jest najlepszym na to momentem.
Dawki wapna pod użytki zielone zależą nie tylko od wyjści...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 10:21