StoryEditor

Jak założyć lucernik, aby dawał wysokie plony przez wiele lat?

Lucerna, pomimo dużego zapotrzebowania na wodę, toleruje suszę lepiej niż inne gatunki roślin uprawnych. Jak jednak dobrze założyć lucernik, aby wysoko plonował przez kilka lat?
22.06.2023., 12:06h

Lucerna jest świetnym źródłem białka wysokiej jakości, łatwo przyswajalnego w żwaczu. Z 1 ha możemy uzyskać plon rzędu 1,5–2,5 t/ha białka. W dzisiejszych realiach, przy wysokich kosztach produkcji, musimy nie tylko oszczędzać, ale także zwrócić szczególną uwagę na uzyskiwanie paszy wysokiej jakości. Przy kosztach nasion lucerny na poziomie nawet do 1000 zł/ha, nie stać nas na błędy. Z lucerny dzięki jej zdolności wiązania azotu atmosferycznego i symbiozie z bakteriami brodawkowymi możemy uzyskać ok. 20% białka. Jak to zrobić?

Jaka gleba pod uprawę lucerny?

Odpowiednimi glebami dla lucerny są te zaliczane do kompleksów pszennych i żytniego bardzo dobrego, o dobrej zasobności w przyswajalne formy P, K i Mg. Znacznie słabiej plonuje na ciężkich glebach gliniastych i ilastych, zbyt zwięzłych, podmokłych. Nieodpowiednie są dla niej także gleby torfowe, na których szybko wymarza. Złym przedplonem dla lucerny są rośliny bobowate (zarówno grubo- jak i drobnonasienne). Przede wszystkim jednak lucerna nie toleruje stanowiska po sobie – dochodzić może do wylucernienia (zmęczenia) gleby. Najlepszym natomiast przedplonem są rośliny okopowe, pod...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. maj 2024 20:14