StoryEditor

Prowadzenie użytków zielonych - jak uzyskać 5 pokosów rocznie?

Oczywiście, można by powiedzieć, że na Żuławach, gdzie z zasady są nieco wyższe opady, jest to łatwiejsze zadanie. Wcale tak nie jest, bo Paweł Tomaszewski, aby uzyskać 5 pokosów rocznie i średni plon 10 t/ha s.m. musiał zmienić całkowicie podejście do prowadzenia użytków zielonych.
14.05.2024., 08:00h

Przede wszystkim zmieniłem sposób myślenia o użytkach zielonych -– kiedyś zakładałem, że muszę bazować na trwałych użytkach. Dzisiaj wiem, że warto wprowadzić krótkotrwałe użytki, tzn. 2-letnie, intensywnie użytkowane i wysoko plonujące, które zastąpią i wejdą w płodozmian, te użytkowane dłużej, tj. 4–5 lat – mówi Paweł Tomaszewski prowadzący gospodarstwo w samym sercu Żuław. Jeszcze 5 lat temu mieliśmy w gospodarstwie 27 ha trwałych łąk, 50 szt. bydła mlecznego o wydajności 7,5–8 tys. litrów rocznie. Dzisiaj mam 17 ha łąk, 70 krów dojnych, które produkują 11 tys. litrów mleka rocznie – dodaje.

Jak tego dokonał? Podkreśla, że był to proces, ale także zmiana sposobu myślenia o użytkach zielonych. Po pierwsze, zaczął je traktować na równi z polem produkcyjnym, bo przecież są one bazą paszową do utrzymania 150 szt. bydła w gospodarstwie. Oczywiście, dawka paszowa uzupełniana jest kiszonką z kukurydzy (30 ha), ale to użytki są głównym źródłem białka, którego średnio w kiszonce zawierają 20–21%...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 02:06