StoryEditor

Pierwsza pomoc na zalanych łąkach - jakie zabiegi wykonać?

Nasz Czytelnik od grudnia boryka się z przerwami z zalanymi łąkami. Jakie zabiegi powinien wykonać na wiosnę?
20.02.2024., 08:00h

Pierwsza pomoc na zalanych łąkach

Pytanie Czytelnika: Od grudnia z małymi przerwami mam zalane łąki. Co z nimi robić na wiosnę?

Zobacz także: Stany alarmowe na rzekach i... polach

Nadmiar wody w tym roku widoczny był nie tylko na polach, ale także na użytkach zielonych. Oznacza to, że jeśli były one długo zalane, cenne gatunki traw mogą z nich wypaść. Po tej zimie możemy się także spodziewać większej presji chorób, przede wszystkim ze strony pleśni śniegowej. Pojawienie się na przedwiośniu białego nalotu na powierzchni runi tzw. pilśni świadczy o porażeniu tą chorobą. Często równocześnie obserwujemy szare lub słomkowe okrągłe plamy – to grzybnia pałecznicy zbóż i traw. Pozostawienie pilśni opóźni wegetację, a stara, zagrzybiona i stęchła ruń pogorszy jakość pierwszego odrostu. Zwalczanie pilśni na wiosnę powinno polegać przede wszystkim na jej mechanicznym usunięciu z powierzchni runi i uszkodzonych roślin broną. Niezależnie od tego, czy pleśń śniegowa wystąpi, bronowanie po tak mokrym roku powinno być obowiązkowym zabiegiem.

image

Pleśń śniegowa na trawie

FOTO:
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. kwiecień 2024 11:21