StoryEditor

Zalane łąki. Jakie zabiegi wykonać na wiosnę?

Po tej zimie zalane są nie tylko pola, ale także łąki. Sytuacja jest bardzo trudna, zwłaszcza tam, gdzie trwało to ponad dwa miesiące. Jak reagować i pomóc roślinności łąkowej na wiosnę?
16.03.2024., 08:30h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Brony w ruch na wiosnę po zejściu wody
  • Biały kożuch na runi - jakie choroby?
  • Zwalczanie pleśni śniegowej
  • Podsiew prawie niezbędny

Zasadnicze pytanie brzmi, jak długo rośliny były pod wodą oraz w jakiej kondycji były przed zalewem. Jeżeli podtopienia trwają kilka tygodni i więcej, wartościowe gatunki traw (m.in. życice) mogą wypaść z runi, a pojawić się w niej mogą mniej wartościowe gatunki, jak np. mietlica rozłogowa, wyczyniec kolankowaty, manny, śmiałek darniowy, turzyce, sity, bądź uciążliwe skrzypy czy gatunki, z których część może być trująca, jak np. z rodzaju jaskier, szczwół plamisty, szalej jadowity. Jeśli po zejściu wody okaże się, że w runi dominują chwasty, konieczny będzie zabieg herbicydem (rośliny i chwasty powinny być w fazie intensywnego wzrostu).

image
Łąki położone przy ciekach wodnych zalane były niekiedy przez ponad dwa miesiące. Na zdjęciach łąki zlokalizowane w samym sercu Wielkopolski.
FOTO:

Brony w ruch na wiosnę po zejściu wody

Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać do zejścia wody. Nic nie zrobimy, dopóki będzie zbyt wilgotno. Po ocenie kondycji runi, a tak naprawdę ocenie składu gatunkowego i kondycji roślin, będzie trzeba podjąć decyzje dotyczące zabiegów pielęgnacyjnych. Niezależnie od diagnozy, zawsze zalecam na wiosnę bronowanie, np. broną łąkową, które szczególnie w tym roku będzie ważne. Z jednej strony pobudzi rośliny, z drugiej dostarczy powietrza do darni, co przyspieszy regenerację roślin.

Zobacz także: Jest woda – jest podsiew. Walczymy o białko w paszy! Pogotowie polowe top agrar Polska

W niektórych regionach o znacznych opadach śniegu i silnych mrozach mogło także zwiększyć się ryzyko porażenia przez pleśń śniegową. Aczkolwiek warto wiedzieć, że choroba ta może wystąpić także mimo braku pokrywy śnieżnej.

Biały kożuch na runi - jakie choroby?

Pojawienie się na przedwiośniu białego nalotu na powierzchni runi, tzw. pilśni, świadczy o porażeniu tą chorobą. Często równocześnie obserwujemy szare lub słomkowe okrągłe plamy – to grzybnia pałecznicy zbóż i traw. Najwrażliwsze na porażenie przez pleśń śniegową są wiechliny i życice. Bardziej odporne na porażenie przez pleśń śniegową są takie trawy, jak kupkówka pospolita, tymotka łąkowa, czy wyczyniec łąkowy.

Zwalczanie pleśni śniegowej

Zwalczanie pleśni śniegowej na wiosnę polega przede wszystkim na mechanicznym usunięciu porażonych roślin np. za pomocą brony – wskazane jest nawet dwukrotne bronowanie. Rośliny wyraźnie odżywają w efekcie lepszego dostępu światła i powietrza. Przy silnej infekcji pleśnią śniegową możliwe jest ewentualne zastosowanie zabiegu fungicydowego. W przypadku porażenia zbóż ozimych przez ten patogen, na wiosnę zalecano również zastosowanie lekkiej brony, a po tym zabiegu opryskiwanie np. tiofanatem metylu (niestety nie ma już tej substancji w rejestrze) w mieszaninie ze strobiluryną oraz mikroelementami, tj. manganem, borem i miedzią w celu pobudzenia roślin i przyspieszenia ich regeneracji.

Pozostało 52% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskazastępca redaktora naczelnego, szef działu Uprawa
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. maj 2024 11:17