StoryEditor

Zwalczanie szczawiu - alternatywa dla herbicydu totalnego

Szczaw jest jednym z bardziej uporczywych chwastów na użytkach zielonych. Jednym z rozwiązań jest stosowanie herbicydu totalnego za pomocą mazaczy lub opryskiwaczy plecakowych, co jest czasochłonne. Raport z pracy urządzenia RumboJet 880 pokazuje, że może to być ciekawa alternatywa.
NASI AUTORZY
Katharina Weihrauch Martin Himmelmann
Związek Rolników Hesji (LLH)
19.11.2023., 10:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Sposoby na szczawie - jak go zwalczać?
  • Jaka chemia za granicą jest zarejestrowana do zwalczania szczawiu?
  • Rumbojet 880 - alternatywa do walki ze szczawiem
  • Kamera rozpoznaje szczaw

Szczawie stanowią jeden z największych problemów na użytkach zielonych. Jest ich około 20 gatunków, z czego część to rośliny wieloletnie. Do najbardziej uporczywych należą szczaw kędzierzawy i tępolistny. Kłopotliwy jest także szczaw polny i zwyczajny. Każdego roku szczawie, a w szczególności szczaw tępolistny (Rumex obtusifolius) okazują się jednymi z najbardziej rozpowszechnionych chwastów problematycznych na użytkach zielonych. Rozety szczawiu pozbawiają miejsca cenne rośliny pastewne i zacieniają je tak bardzo, że te wypadają z runi. Na pastwiskach bydło i konie unikają szczawiu, ze względu na zawarty w nim kwas szczawiowy. W kiszonce w przypadku udziału szczawiu powyżej 10% mogą pojawić się objawy zatrucia w postaci zaburzeń metabolicznych. Z drugiej strony owce zjadają również dorosłe rośliny szczawiu i w wielu przypadkach nie obserwowano takich objawów, co oznaczałoby, że są one mniej wrażliwe na działanie kwasu szczawiowego.

Sposoby na szczawie - jak go zwalczać?

Najlepszą strategią zapobiegania szczawiom jest gęsta ruń: przyczynia się do tego odpowiednie użytkowanie i dostarczanie składników odżywczych, uregulowany odczyn gleby, a także regularne podsiewanie. Jeśli chcesz pozbyć się szczawiu, możesz zwalczać go mechanicznie, np. szpadlem lub punktowo stosować herbicyd nieselektywny w postaci mazacza, lub postawić na intensywny wypas w przypadku pastwisk.

Oczywiście, na rynku dostępne są także herbicydy przeznaczone do stosowania na użytkach zielonych, a zwalczające m.in. szczawie. Chwasty wieloletnie, a do takich należą m.in. szczawie, najbardziej wrażliwe na działanie substancji czynnej herbicydów są od fazy 6–8 liści (rozeta liści) do fazy początku strzelania w pędy. Pamiętajmy, że te chwasty wczesną wiosną oraz w trakcie odrastania po skoszeniu lub wypasaniu mają niewielką masę części nadziemnej w stosunku do korzeni, co może mieć wpływ na obniżenie skuteczności zabiegu.

To, co najważniejsze

Opryskiwanie pojedynczych roślin szczawiu efektywnie zlikwidowało ten chwast.

Selektywne opryskiwanie pojedynczych roślin jest bardziej wydajne niż stosowanie opryskiwaczy plecakowych i mazaczy.

Opryskiwacz RumboJet 880 zwalcza szczaw za pomocą rozpoznawania obrazu i może zaoszczędzić do 98% pestycydów w porównaniu z całopowierzchniowym opryskiwaniem.

Dlatego wytworzenie przez nie dostatecznej powierzchni liściowej w stosunku do ich masy korzeniowej zapewnia wchłonięcie właściwej ilości ubstancji do tkanek roślin. W praktyce oznacza to, że jeśli ruń została skoszona lub wypasana, należy odczekać z zabiegiem chwastobójczym 2–3 tygodnie do czasu jej odrośnięcia, nie później jednak niż do osiągnięcia przez trawy wysokości 25 cm.

Jaka chemia za granicą jest zarejestrowana do zwalczania szczawiu?

W Niemczech do stosowania na użytkach zielonych zatwierdzone są substancje herbicydowe należące zarówno do grupy regulatorów wzrostu, m.in. fluroksypyr (solo np. Flurostar 200, Simplex) czy trichlopyr – substancje te występują także w gotowej mieszaninie (150 g/l + 150 g/l, np. Ranger – zezwolenie do 30.04.2023 r.), jak i działające systemicznie substancje, jak np. tifensulfuron (np. Harmony SX), które są również klasyfikowane jako bezpieczniejsze dla bobowatych drobnonasiennych m.in. koniczyny.

Ochrona koniczyny ma pozytywny wpływ na plony, a przede wszystkim na zawartość białka surowego. Tworząca rozłogi koniczyna biała szybko wypełnia luki pozostawione przez osłabione trawy, zwłaszcza w okresach suszy, a tym samym wnosi decydujący wkład w tworzenie gęstej runi użytków zielonych.

Jednak czasami niekorzystny wpływ wspomnianych substancji na roślinność runi, także trawy, jest zauważalny. Zaobserwowano np. skrócenie liści nawet o 30% po powierzchniowym zastosowaniu tifensulfuronu podczas chłodnych nocy, dużych wahań temperatury między dniem (powyżej 25°C) a nocą (poniżej 8°C) lub temperatur dziennych powyżej 25°C. Wśród substancji chwastobójczych zarejestrowanych w Niemczech na użytkach zielonych można znaleźć także amidosulfuron (750 g/l) w produkcie Hoestar, czy mieszaninę wspomnianego już fluroksypyru i aminopyralidu (100 g + 30 g) w środku Simplex.

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
NASI AUTORZY<br/>Katharina Weihrauch Martin Himmelmann<br/>Związek Rolników Hesji (LLH)NASI AUTORZY
Katharina Weihrauch Martin Himmelmann
Związek Rolników Hesji (LLH)
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 11:03