StoryEditor

Jest woda – jest podsiew. Walczymy o białko w paszy! Pogotowie polowe top agrar Polska

Za późno na podsiew?  Nic bardziej mylnego. Bardzo ciepły wrzesień, niestety zbyt suchy na podsiew, ale ciepły i mokry październik, stworzyły bardzo dobre warunki do podsiewu. Wydłużające się jesienie i coraz cieplejsze zimy, powodują, że warto rozważyć regenerację łąki, bo jest woda! Walczymy o białko w paszy objętościowej!
02.11.2023., 08:11h

W ostatnich dniach pogoda była nieco łaskawsza – choć nie dla wszystkich jednakowo – choć generalnie niektórzy już narzekają, że deszczu jest zbyt dużo. Jeśli na łąkach i pastwiskach będą panowały dobre warunki wilgotnościowe, można pomyśleć o ich podsiewie i uzupełnieniu wartościowych gatunków traw i motylkowatych. Przy dzisiejszych niskich cenach mleka każdy 1% więcej białka w paszy objętościowej to realne oszczędności!

Dobra kiszonka z traw i motylkowatych powinna zawierać ok. 17% białka, choć moim zdaniem warto celować nawet w 20%. To jest do zrobienia! Wszystko zależy od potencjału stanowiska i stanu łąki. Od czego zacząć?

Przede wszystkim dobrze dobrać gatunki, a nawet odmiany do podsiewu. Najlepsze efekty dają rośliny łatwo kiełkujące i szybko rosnące po podsiewie. Z gatunków traw najbardziej przydatne są życice: trwała, wielokwiatowa i mieszańcowa, kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita, natomiast z motylkowatych – koniczyny: łąkowa, biała i białoróżowa. Dawki wysiewu nasion w podsiewie wahają się w granicach 15–20 kg/ha dla traw i 3–5 kg/ha dla koniczyn.

Które gatunki wybrać na gleby mineralne, a jaki...

Pozostało 29% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 03:50