StoryEditor

Kto skorzysta z kryzysu na rynku cebuli? Jakie są przewidywania na sezon 2023/2024?

W ostatnich tygodniach kryzys na rynku cebuli osiągnął zdecydowanie globalne rozmiary. Ukraina nie była wyjątkiem pod tym względem. Zainteresowanie miłośników „szybkich” pieniędzy, aby wejść do cebulowego biznesu, zaczęło się już przejawiać latem 2022 roku. Wtedy też pojawiły się bezprecedensowo wysokie ceny cebuli.
06.02.2023., 13:02h

- Ponieważ ceny cebuli w Ukrainie w bieżącym sezonie praktycznie nie spadły, zainteresowanie zarabianiem na uprawie tych produktach w kraju tylko się z czasem zintensyfikowało. Kluczową kwestią, która obecnie nurtuje ukraińskich rolników, jest możliwy limit cenowy w okresie wiosna-lato 2023 r. - komentuje Jewhen Kuzin, szef kierunku analitycznego projektu APK-Inform: Warzywa i owoce.

Kto skorzysta z kryzysu na rynku cebuli?

W rezultacie na rynku ukraińskim wystąpiły jednocześnie dwa oczekiwane zdarzenia, które będą miały bezpośredni wpływ na perspektywy cenowe na koniec bieżącego i początek kolejnego sezonu.

  • Po pierwsze gospodarstwa, które nadal mają zapasy wysokiej jakości cebuli na Ukrainie, zawiesiły sprzedaż od początku lutego, ustalając cenę sięgającą 0,96 USD / kg (4,22 zł/kg).
  • Po drugie, kraj odnotował gwałtowny wzrost popytu na nasiona cebuli, a import w okresie zimowym i uzyskania bardzo wczesnych produktów zimowych osiągnął rekord w 2022 r.

- Zarówno rolnicy z zapasami zeszłorocznych zbiorów, jak i ci, którzy będą zbierać cebulę już w tym roku, spodziewają się skorzystać z kryzysu cebulowego, otrzymując jednocześ...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 14:49