StoryEditor

Pomidory gruntowe zamiast pszenicy? Alternatywny płodozmian cieszy się coraz większą popularnością na dużych areałach

Pomidory nie były dotychczas uprawiane na większych areałach Opolszczyzny w gruncie. Od tego roku to ma się zmienić, kosztem tradycyjnych upraw zbóż i rzepaku, których opłacalność drastycznie spadła. Kilkunastu rolników z powiatu oleskiego posadziło pomidory w polu. A ma ich być więcej, o czym można się było przekonać podczas pierwszego spotkania pomidorowego zorganizowanego na polach RSP Gronowice wspólnie z firmą Jamar.
12.07.2023., 14:07h
Firma Jamar dostarcza rośliny do rozsady i zapewnia maszyny do zbioru. Opłacalność uprawy pomidorów zaczyna się od plonu powyżej 30 t/ha, a rolnicy szacują, że w tym roku zbiorą od 60 do stu ton z hektara. W przyszłym roku w okolicy ma być uprawiane kilkaset hektarów pomidorów i co roku plantacji będzie przybywać.

— Znajdujemy się w miejscowości Gronowice, organizujemy razem z firmą Jamar pierwsze w południowej Polsce spotkanie pomidorowe, organizujemy to spotkanie po to, żeby zachęcić innych rolników do uprawy tego warzywa. Zajmujemy się produkcją roślinną, głównie zboża, jęczmień browarny, jary i ozimy, na mniejszym areale uprawiamy rzepak, pszenice. Mamy w uprawach również soję. W dużym areale to jest około 20%, uprawiamy groszek zielony też dla firmy Jamar i też rośliny poplonowe jak gryka czy facelia — mówi Roland Szulc, prezes RSP Gronowice — mamy posadzony pomidor gruntowy na swoich polach, na areale 3,5 ha.
Jak zaznaczył Maciej Wita, agromanager w Zakładzie Produkcji Spożywczej Jamar, spotkanie ma na celu promocję uprawy pomidora gruntowego, przemysłowego.


— Dotychczas pomidory do firmy Jamar przyjeżdżały z innych ...
Pozostało 49% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 17:38