StoryEditor

SONDA: ceny ziemniaków i cebuli. Ile płacą na rynkach hurtowych?

Polska znana była z bycia ziemniaczanym potentatem, te czasy jednak już minęły i powierzchnia upraw z roku na rok maleje, czego nie można powiedzieć o cenie. Przypomnijmy, że w październiku zeszłego roku padły rekordy w tej kwestii. A co z rynkiem cebuli? Jak z suszą i upałami radzi sobie jeden z największych producentów cebuli? Ile ziemniaki i cebula kosztują na polskich rynkach hurtowych?
27.07.2023., 10:07h
Powierzchnia upraw ziemniaka w Polsce z roku na rok jest coraz mniejsza i jest to obecnie około 190 tys. ha, a w sklepach coraz częściej spotkać można towar importowany. W czerwcu 2023 roku za 100 kilogramów ziemniaków rolnik miał płacone w skupie około 145 zł, jest to 19,1% więcej niż w maju tego roku.

Ziemniak przestaje być tanim towarem

Wyższe ceny na rynkach hurtowych to przede wszystkim efekt inflacji i wyższych kosztów produkcji. Ziemniak przestaje być tym tanim towarem.

Podobne problemy dotyczą produkcji ziemniaka w Anglii. Jak czytamy na portalu Freshplaza osttanie kilka lat było dość ciężkie dla tego sektora.

- Ostatni sezon był trudny, ponieważ plony były niskie, a pod koniec sezonu trudno było znaleźć wysokiej jakości ziemniaki - powiedział Simon Martin z The Food Heroes. - Mamy grupę plantatorów, których wspieraliśmy, zabierając wszystkie ich plony, co pomogło im finansowo. Niektóre ziemniaki nie były ładne, ale była to najlepsza rzecz, jaką mogliśmy zrobić, by zapewnić stabilność wzrostu w przyszłości. Oznaczało to również, że mogliśmy utrzymać markę – dodał.


Sprawdź naszą ostatnią sonę ziemniaczaną: Ile kos...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 09:15