StoryEditor

Jak uzyskać najlepszą jakość ziemniaka chipsowego?

W produkcji ziemniaka chipsowego kluczem do efektywnej produkcji jest wysoka, wręcz jak sami producenci podkreślają, wyśrubowana jakość, której głównym wyznacznikiem jest zawartość suchej masy w bulwach. Jak ją uzyskać?
20.07.2023., 14:07h

W produkcji ziemniaka chipsowego kluczem jest jakość. Może wydawać się to truizmem, bo tak naprawdę odnosi się to do każdego kierunku produkcji ziemniaka, ale w ziemniaku na chipsy jest to jeszcze ważniejsze. Czynnikiem decydującym o osiągnięciu zadowalającej jakości, a dalej opłacalności produkcji ziemniaka jest woda – mówi z przekonaniem Piotr Duda, dyrektor Działu Ziemniaka w Top Farms Wielkopolska.

We wszystkich spółkach produkujących ziemniaka w Wielkopolsce plantacje są nawadniane, ponieważ sumy opadów w okresie wegetacji ziemniaka nie pokrywają jego potrzeb wodnych. W ostatnich latach obserwujemy znaczny jej niedobór.

Nie ma ziemniaka bez wody – szczególnie w naszym regionie, tj. centralnej Wielkopolsce. Dlatego od początku jej szukaliśmy. Na większości powierzchni lustro wód gruntowych jest na głębokości 25–30 m i tam wiercimy studnie głębinowe. Jedna studnia obsługuje powierzchnię ok. 40 ha, co bierzemy pod uwagę, planując strukturę zasiewów w gospodarstwie – mówi Piotr Duda. Mamy także zbiorniki retencyjne, w których gromadzona jest wiosenna woda roztopowa, kiedy jest jej nadmiar, a następnie jest wykorzystywana do nawadniania w okresie ...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 17:03