StoryEditor

Niż Nadia: tysiące interwencji strażaków, jedna osoba nie żyje

Strażacy minionej nocy i dzisiejszego poranka musieli ruszać do tysięcy zgłoszeń. Skutki silnego wiatru odczuli wszyscy – zerwane dachy, powalone drzewa i brak prądu. 5 osób zostało rannych, a jedna osoba zginęła. Na jednej z ferm zerwało potężny dach.
30.01.2022., 15:01h

Jak wynika z informacji podanej przez Państwową Straż Pożarną do niedzielnego poranka 30 stycznia 2022 roku,  strażacy otrzymali ponad 4 tys. zgłoszeń dotyczących usuwania skutków silnego wiatru, w tym 1600 w sobotę. Najwięcej zgłoszeń płynęło z woj. zachodniopomorskiego (1060), pomorskiego (882) i wielkopolskiego (461). Tylko do północy tych zgłoszeń było łącznie 1 600 zgłoszeń strażacy otrzymali do północy. Na Mazowszu też nie było lekko – brak prądu, zerwane dachy, zawalone budynki i powalone drzewa na drogach powiatowych i krajowych.

Marek Kubiak Zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podał, że w związku z silnym wiatrem w niedzielę 30 stycznia 2022 roku na godz. 6 bez prądu pozostaje 681 371 odbiorców, w tym najwięcej w woj. dolnośląskim (244 421), zachodniopomorskim (110 736) i wielkopolskim (57 900).

Tragicznie na Pomorzu

W miejscowości Tłuczewo w powiecie wejherowskim na Pomorzu na jadący samochód spadło drzewo, niestety zginęła jedna osoba. Porywy wiatru przekraczały 100 km na godzinę, informowano o przekroczenia 3 stanu alarmowego silnym wiatrem.

IMGW informowało, że powiatach tych prędkość wiatru może dochodzić nawet do 120-130 km/godz. i nawet do 11 stopni w skali Beauforta. Darłowie w nocy zanotowano poryw wiatru prędkości aż 121,3km/h. W górach zanotowano rekordowe porywy wiatru sięgające np. na Śnieżce prędkość nawet 187,2 km/h. Ponadto lokalnie notowane są burze, a w przeważającej części kraju wydano 2 stopień zagrożenia od silnych porywów wiatru.

Dach fermy zerwany

W powiecie kaliskim w miejscowości Rajsko koło 2.00 w nocy porywisty wiatr zerwał dach na fermie, w kurniku na powierzchni 2/3 budynku. W budynku utrzymywano 28 tys. kurcząt, część z nich nie przeżyła tego zdarzenia. Strażacy utworzyli tymczasową ścianę w ocalałej części budynku oraz pomogli przenieść żywe zwierzęta w bezpieczne miejsce.

– Jeszcze przez cały dzień ten niż bardziej odsuwa się na wschód, tym samym oddziaływanie na nasz kraj będzie mocniejsze w centralnej i południowej części kraju. W Zachodniopomorskiem wiatr osłabnie, ale te porywy, po godz. 15 będą jeszcze do około 90 km/godz. i przez całą jutrzejszą noc. Sytuacja poprawi się w poniedziałek – powiedział rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot: KP PSP Lębork, KP PSP Ząbkowice Śląskie, Wydział Prasowy KG PSP @MSWiA_GOV_PL, KW PSP Gdańsk

Natalia Marciniak
Autor Artykułu:Natalia Marciniak

dziennikarka Tygodnika Poradnika Rolniczego specjalizująca się w tematyce społecznej oraz uprawie roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 13:43