StoryEditor

Z nudów podpalili stogi z belami słomy i siana oraz stodołę. Policja zatrzymała sprawców

Pisaliśmy o tych bezmyślnych podpaleniach podpaleniach na naszym portalu. Od października 2019 roku w pobliżu Pińczowa dochodziło do pożarów stogów z belami siana i słomy przechowywanych na otwartej przestrzeni. Policjantom udało się wreszcie wpaść na trop podpalaczy i zatrzymać sprawców.
17.02.2020., 07:02h
Pożary, które rozpoczęły się w październiku, nie nosiły znamion przypadkowego zaprószenia ognia czy samozapłonu. Od razu było wiadomo, że stoi za nimi umyślne, ludzkie działanie. Dlatego też policjanci z Pińczowa jeszcze w październiku rozpoczęli typowanie ewentualnych sprawców i gromadzenie materiału dowodowego.

Do lutego odnotowano 5 podpaleń stert składowanych balotów siana, słomy. Spłonęła również stodoła. Poniesione straty wstępnie zostały oszacowane na kwotę 35 000 złotych.

 Praca policjantów przyniosła przełom w tej sprawie. Jak informuje Świętokrzyska Policja, pińczowscy funkcjonariusze zatrzymali 3 młodych mężczyzn. Wszyscy są mieszkańcami gminy Pińczów w wieku od niespełna 18 do 21 lat, którzy przyznali się do zarzucanych im czynów i wyjaśnili swój udział w procederze. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, podpaleń dokonywali aby urozmaicić sobie czas wolny.

Trudno skomentować takie motywy działania bezmyślnych podpalaczy bez przekleństw cisnących się na usta. Pod 2 suchych latach, które przyniosły rolnikom mniejsze zbiory i zapasy pasz objętościowych. głupota tych młodych ludzi pozbawiła kilku hodowców cennej, z trudem zgromadzonej paszy dla zwierząt.

Po przesłuchaniu prokurator zdecydował zastosować wobec wszystkich środki zapobiegawcze w postaci dozoru oraz poręczenia majątkowego. Za spowodowanie pożarów i poczynione w ten sposób starty w mieniu grozić może kara do 5 lat pozbawienia wolności.

oprac. bcz na podstawie KWP w Kielcach
Fot. swietokrzyska.policja.gov.pl
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 20:32