StoryEditor

Zawistny sąsiad czy wypadek? Gigantyczna awaria biogazowni w Niemczech

W Fuchsstadt w Niemczech w Nowej Frankonii doszło do poważnej awarii w biogazowni. Najprawdopodobniej celowo otwarto włazy, a do środowiska trafiło milion litrów fermentującej gnojowicy. Co tam się wydarzyło? 
16.02.2022., 15:02h
Jak informuje niemieckie Radio Gong we wtorek w Fuchsstadt doszło do poważnej awarii biogazowni, w wyniku której w powiecie Würzburg około miliona litrów gnojowicy wydostało się w nocy ze zbiornika i wpadło do pobliskiego strumienia. W międzyczasie aresztowano 33- latka, który jak wynika z wstępnych ustaleń policji, manewrował w systemie.

Najprawdopodobniej w nocy otworzył dwa włazy, a w ciągu dwóch godzin, zanim gospodarz się zorientował, spuścił 1000 metrów sześciennych gnojowicy. 33-latek został tymczasowo aresztowany i obecnie policja prowadzi dochodzenie w sprawie. Rolnik, gdy tylko zauważył awarię zadzwonił po pomoc. Służby ratownicze próbowały zatrzymać powódź, tak aby zanieczyszczenia nie przedostały się do Würzburga. W tym celu służby ratownicze w Rottenbauer-Grund zbudowały zaporę w strumieniu przy użyciu worków z piaskiem i plandek. Trwa odpompowywanie śmierdzącej substancji. W transporcie pomagają rolnicy ze swoim sprzętem do wywozu gnojowicy. 

Równocześnie wodą zlewana jest część koryta potoku i zanieczyszczony nasyp. Część masy jest również usuwana za pomocą koparek. Biuro gospodarki wodnej przewiduje, że prace potrwają około tygodnia. Jak podają strażacy płyn nie jest nawozem zwierzęcym, ale płynem fermentacyjnym wytworzonym z odpadów roślinnych. Potok doznał poważnych szkód, szacuje się, że nawet kwota może dobić 1 mln euro. Organizmy bytujące w środowisku strumienia - zarówno w wodzie i jego okolicach nie poradzą sobie ze stężeniem i zawartością substancji, które mogą być dla nich toksyczne. 

Nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu wody gruntowe zostały skażone. Trwa wyjaśnianie okoliczności, jednak podejrzewa się, że 33-latek celowo otworzył włazy i spuścił gnojowicę.oprac. dkol na podst. radiogong.com
fot. firmowe

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 12:38