StoryEditor

Brakuje paliwa dla rolników czy nie? WIR, AgroUnia, Orlen i MRiRW komentują

Rolnicy sygnalizują problem z zaopatrywaniem się w paliwo, zwłaszcza w hurtowych ilościach. Samorząd rolniczy apeluje o pilną interwencję w tej sprawie, ale Orlen i ministerstwo rolnictwa zaprzeczają jakoby dochodziło do problemów czy nieprawidłowości w handlu olejem napędowym.  
01.09.2023., 12:09h

Wielkopolska Izba Rolnicza wystosowała pismo do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina w sprawie problemów, które zgłaszają rolnicy, którzy mają problemy z zaopatrzeniem się w paliwo na rynku hurtowym.


Opóźnienia w dostawach paliwa do gospodarstw rolnych

Zdaniem Wielkopolskiej Izby Rolniczej dystrybutorzy odmawiają przywozu oleju napędowego lub opóźniają jego dostawę. Do tej pory zamówienie realizowane było w następnym dniu, aktualnie należy czekać około 5 dni na jego realizację. Jeśli już dochodzi do dostawy, to realizowane ilości są mniejsze od zamawianych. Z niewiadomych przyczyn rośnie również cena paliwa – wielu rolników wskazuje, że ceny w hurcie niekiedy są wyższe od tych oferowanych na stacjach benzynowych. Stacje wprowadzają także limity paliwa jakie może zakupić rolnik.

- To wszystko dzieje się w okresie bardzo intensywnych prac polowych. Zakończyły się żniwa, a rolnicy muszą pilnie dokonać uprawek pożniwnych, czy wysiewu międzyplonów. Na zbiór czekają kukurydza i rośliny okopowe. W dobie zmian klimatycznych te prace muszą być wykonywane bardzo szybko i sprawnie. Rolnik musi mieć łatwy dostęp do paliwa i nie może sobie czasowo pozwolić na dokonywanie częstych zakupów, niewielkich jego ilości – czytamy w piśmie Wielkopolskiej Izby Rolniczej, która zwróciła się z apelem do ministra Sasina,  jako osoby nadzorującej funkcjonowanie Spółki Orlen, która jest głównym dostawcą paliwa na rynku hurtowym, o pilną interwencję w tej sprawie i zapewnienie właściwych ilości paliwa dla rolników.

Sprawę problemów z zakupem paliwa poruszył także lider AgroUnii Michał Kołodziejczak podczas konferencji prasowej w Prudniku.

- Od kilku dni rolnicy mają bardzo duży problem z hurtowym nabyciem paliwa. Kiedy znów wracamy do zakupu paliwa w bańkach, bo wiele stacji ogranicza hurtową sprzedaż do kilkudziesięciu litrów paliwa, bo hurtownie nie mogą nabyć paliwa. To jest skandal! Panie Kaczyński, Pan powiedział, że program PiS to bezpieczna Polska. Jak polski rolnik ma się czuć bezpiecznie, kiedy nie może kupić paliwa na dziś, jutro czy pojutrze, by wykonać konieczne prace w polu? - pytał Michał Kołodziejczak.

Co na to Orlen?

Z przesłanych przez Orlen Redakcji portalu tygodnik-rolniczy.pl wyjaśnień wynika, że firma wywiązuje się ze wszystkich kontraktów zawartych z odbiorcami hurtowymi.


- Dostawy benzyny i oleju napędowego do wszystkich naszych klientów zewnętrznych oraz na stacje paliw Orlen przebiegają bez zakłóceń. Produkcja własna w rafineriach w Płocku i Gdańsku, uzupełniana importem realizowanym przez koncern, jest wystarczająca, aby wszyscy odbiorcy, którzy posiadają umowy z Grupą ORLEN, byli zaopatrywani w taką ilość paliwa, jaką zadeklarowali – napisał Dział Relacji z Mediami spółki Orlen.

Orlen informacje mediów na ten temat nazywa wprost dezinformacją.

Spółka przypomina także, że posiada około 65% udziału w polskim rynku paliw, obejmującego łącznie sprzedaż detaliczną prowadzoną przez stacje koncernu oraz hurtową na rzecz klientów zewnętrznych. Pozostała część polskiego rynku bilansowana jest importem i obsługiwana przez niezależne firmy.

Wiceminister Bartosik: Nie ma problemu z paliwem dla rolników

Sprawę krótko ucięło też ministerstwo rolnictwa.

– Chciałbym zdementować nieprawdziwą informację. Rolnicy nie mają problemów z zaopatrzeniem się w paliwo - powiedział reprezentujący MRiRW wiceminister Ryszard Bartosik na środowym posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.

Problem paliwa się rozlewa

Ale mimo zapewnień rządu i Orlenu media nadal donoszą o problemach z zakupem paliwa. "Występuje duży problem z zakupem hurtowym paliwa. Orlen bardzo mocno ograniczył sprzedaż" – zaalarmowało redakcję money.pl jedno z przedsiębiorstw, które zajmuje się transportem międzynarodowym i sprzedażą paliw. Podobne sygnały docierają także z innych firm.


Ceny hurtowe paliw

Na stronie internetowej spółki Orlen opublikowane są następujące ceny paliw obowiązujące od dnia 01.09.2023 r.:

Nazwa Cena [PLN/m3]
Benzyna bezołowiowa - Eurosuper 95 5 356
Benzyna bezołowiowa - Super Plus 98 5 771
Olej Napędowy Ekodiesel 5 100
Olej Napędowy Arktyczny 2 5 455
Olej Napędowy Grzewczy Ekoterm 4 538

Natomiast serwis e-petrol.pl podaje następujące aktualne, średnie ceny detaliczne paliw:

Benzyna bezołowiowa 98 - 7,26 zł/l
Benzyna bezołowiowa 95 - 6,68 zł/l
Olej napędowy ON - 6,68 zł/l
LPG - 2,76 zł/l

wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 13:58