StoryEditor

Rośnie BRICS, nowy pakt gospodarczo-polityczny. Co to oznacza dla rolnictwa?

Wydawało się, że porządek otaczającego nas świata jest w miarę uregulowany. Ostatnie zdarzenia zdają się jednak temu zaprzeczać, a na arenie międzynarodowej obserwujemy tworzenie się nowych porozumień, które w swych zamiarach mają wpływać na obraz światowej gospodarki. Jak powiększenie BRICS wpłynie na rolnictwo?
01.09.2023., 12:09h

Dotychczasową grupę liderów wyłonioną z najsilniejszych światowych gospodarek i ustabilizowanych politycznie demokracji od 1974 roku stanowiły: USA, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada tworząc grupę G7.

G7: odpowiedzialna rola dominatora

Państwa wchodzące w skład tej grupy spotykają się cyklicznie na forum polityczno-gospodarczym, by na szczycie szefów tych państw, najbardziej wpływowych światowych polityków, omawiać najważniejsze zagadnienia oraz wydarzenia mające wpływ na światową ekonomię i stan globalnego bezpieczeństwa. Od 2005 r. na forum zapraszane są czasem przedstawicielstwa Chin, Brazylii, Indii, Meksyku i RPA.

G7 jest krytykowana, że sama nie mając struktur pod pozorami obrony demokracji sankcjonuje globalizację i koncentracje kapitału, sankcjonując korporacyjny układ świata, co uzależnia ekonomicznie biedniejszych i nie daje się przebić krajom rozwijającym się. Te właśnie wątki wykorzystują przeciwnicy G7 i kraje, które w swych ambicjach aspirują do roli decydentów.

PKB G7

Łączny Produkt Krajowy Brutto G7 wynosi 42,71 tryliarda USD (Dane Bank Światowy (2021)):

  • USA PKB wynosi 23,32 tryliard...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 17:25