StoryEditor

Budynek na wynajem. Czy można odliczyć VAT od tej budowy w gospodarstwie?

Nasz czytelnik prowadzi gospodarstwo rolne i jest czynnym podatnikiem. Planuje wybudować budynek mieszkalny docelowo przeznaczony na wynajem. Czy można odliczyć VAT od tej budowy w gospodarstwie?
10.05.2023., 13:05h

Pytanie Czytelnika: Budynek na wynajem. Czy można odliczyć VAT od tej budowy w gospodarstwie? 

Prowadzę gospodarstwo rolne na gruntach położonych w dwóch gminach oddalonych od siebie. Jestem podatnikiem czynnym. Chciałbym wybudować budynek mieszkalny z przeznaczeniem na wynajem. Czy będę mógł odliczyć VAT od tej budowy w gospodarstwie?

Odpowiedź Eksperta: Ustawa o VAT nie rozróżnia praw i obowiązków podatnika w zależności od rodzaju działalności.  

Ustawa o VAT nie rozróżnia praw i obowiązków podatnika w zależności od rodzaju działalności. Niezależnie od tego, co podatnik czynny jako osoba fizyczna wykonuje, cały czas jest to jedna działalność opodatkowana. Zatem nie można mówić o wyodrębnieniu VAT w gospodarstwie od VAT w innej działalności u tego podatnika. W przedmiotowej sprawie istotny będzie cel (przeznaczenie) budynku mieszkalnego. Ogólną zasadę odliczenia podatku naliczonego VAT określa art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Niezależnie od tego, jakie przeznaczenie...
Pozostało 23% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 22:50