StoryEditor

Ciche dzierżawy: jak przekonać właściciela do zawarcia umowy dzierżawy?

Ciche dzierżawy lub bezumowne użytkowanie gruntów to wciąż powszechny proceder w kraju. Podpowiadamy, jakich argumentów użyć, aby przekonać właściciela gruntu do podpisania umowy dzierżawy.
11.04.2023., 12:04h

Użytkowanie ziemi rolnej na gębę

Któż tego nie zna. Użytkowanie ziemi na gębę, z reguły za dopłaty lub jeszcze podatek czy dodatkowe wynagrodzenie. Użytkownik nigdzie nie figuruje, ale obrabia i korzysta z ziemi. Ciche dzierżawy to wciąż zbyt częsty proceder w rolnictwie. Faktyczną skalę tego zjawiska jest bardzo trudno ocenić – nikt nie jest gotów do przyznania się, że oddaje w dzierżawę ziemię bez podpisania umowy. Tymczasem w zreformowanej wersji WPR i według założeń Krajowego Planu Strategicznego same dopłaty mogą już nie zadowolić właścicieli i jednocześnie o wiele bardziej komplikuje się bezumowne użytkowanie ziemi dla rzeczywistych rolników.

Brak umowy to ryzyko dla dzierżawcy

Takie dzierżawy są bardzo niekorzystne dla dzierżawców. W wielu aspektach – niepewność okresu użytkowania, niemożność wykazania gruntów do zwrotu akcyzy za paliwo, jako powierzchni paszowej, czy do dopłat do materiału siewnego, brak możliwości ewidencjonowania środków ochrony roślin, ubezpieczenia upraw, trudności w dochodzeniu odszkodowań za szkody łowieckie, brak motywacji do uprawy roślin z dodatkowymi dopłatami, do poprawy kultury gleby i wiele innych...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. maj 2024 08:18