StoryEditor

Co nas czeka na rynku nawozów? Jakie będą ich ceny?

Wysokie ceny gazu nie muszą w tym roku oznaczać wzrostów cen nawozów. Za spadkami przemawia niższy popyt oraz wzrosty produkcji - twierdzą analitycy banku PKO BP. Ważną rolę w tym jak zachowa się rynek nawozów odegrają także Chiny. 
04.01.2023., 13:01h
Ceny nawozów od osiągnięcia szczytów w pierwszej połowie 2022 r. wprawdzie spadły, podążając za cenami płodów rolnych i surowców energetycznych. Nadal jednak są one na bardzo wysokich poziomach, które nie gwarantują rolnikom zwrotu poniesionych nakładów na produkcję rolną.

Jaka podaż i popyt na rynku nawozów?

W ujęciu globalnym wg IFA konsumpcja nawozów w sezonie 2022/23 ma zmaleć o 5%, czyli mocniej niż w sezonie 2021/22 (-2,4%) i będzie na poziomie niższym niż np. w 2019. Największe spadki (-14%) spodziewane są w nawozach potasowych z uwagi na ograniczenie podaży z Białorusi i Rosji. Dużo słabiej (-2% r/r) ma spaść podaż nawozów azotowych dzięki zwiększeniu produkcji w krajach o niskich kosztach energii. Wzrosnąć ma natomiast produkcja nawozów fosforowych – o 7%.

Wydaje się, że najbardziej stabilne mogą być ceny nawozów azotowych, gdyż rolnicy niechętnie ograniczają nawożenie azotem chcąc utrzymać wysokość plonów na założonym poziomie w krótkim terminie. W średnim terminie mniejsze nawożenie potasem i fosforem również może skutkować niższymi zbiorami. 

Gaz do produkcji nawozów cały czas drogi 

P...
Pozostało 67% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 20:11