StoryEditor

Część gruntów z KOWR zamiast do rolników indywidulnych trafi do spółek Skarbu Państwa?

Do rolników indywidulanych trafiać mają gruntu rolne powracające po zakończonej dzierżawie. Niemniej jednak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa bierze również pod uwagę opcję zawarcia w trybie bezprzetargowym umów dzierżawy z jednoosobowymi spółkami Skarbu Państwa.
10.01.2023., 13:01h
Do ministra rolnictwa z interpelacją w sprawie „wtórej restrukturyzacji nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa” zwrócili się właśnie Dorota Niedziela i Kazimierz Plocke, parlamentarzyści z PO. 

Do KOWR wróci prawie 100 tys. ha gruntów 

Posłowie Platformy Obywatelskiej przypomnieli, że w najbliższych latach do KOWR wróci prawie 100 tys. ha gruntów. Będą to głównie ziemie dzierżawione przez podmioty, które nie wyraziły zgody na wyłączenia zgodnie z ustawą z 2011 roku. Zadaniem KOWR jest rozdysponowanie powracających z dzierżawy gruntów na rzecz rolników indywidualnych. 
– W ostatnim czasie do rolników, ale także biur poselskich, dochodzą niepokojące informacje, że KOWR nie będzie w stanie na bieżąco wystawiać tych gruntów na przetargi na powiększanie gospodarstw rodzinnych i już przygotowuje się do przekazywania gruntów jednoosobowym spółkom Skarbu Państwa do użytkowania. Rolnicy wyrażają obawy, że będzie to miało miejsce nawet w przypadku regionów, gdzie panuje głód ziemi, a oni od lat czekają na możliwość powiększenia swoich gospodarstw – napisali posłowie Niedziela i Plocke.
Przypomnieli ...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 13:20