StoryEditor

Czy Polska zostanie ukarana za embargo? Tranzyt zbóż zmniejszył się 2-krotnie

Czesław Siekierski zaznaczył, że doprowadziliśmy do aż dwukrotnego spadku tranzytu ukraińskiego zboża. Ale warto zaznaczyć, że tym działaniom cały czas przygląda się Komisja Europejska, która prowadzi w tej sprawie postępowanie naruszeniowe.
28.05.2024., 14:41h

W odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich dotyczących relacji handlowych z Ukrainą ministerstwo rolnictwa poinformowało, że wyniku uzgodnień ze stroną ukraińską m.in.: doprowadzono do sukcesywnego zmniejszania tranzytu najbardziej wrażliwych ukraińskich produktów (pszenicy, kukurydzy i rzepaku) przez terytorium Polski, czego oczekiwali protestujący rolnicy.

Zobacz także: Polski rolnik może dzierżawić grunty rolne w Ukrainie? Rusza program Land Bank

- W kwietniu tranzyt pszenicy, kukurydzy i rzepaku zmniejszy się 2-krotnie w stosunku do tranzytu w II połowie 2023 r. i wyniesie ok. 190 tys. ton. Dodatkowo w wyniku rozmów ze stroną ukraińską Ukraina ograniczyła wywóz cukru na Polski rynek- napisał minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Zakaz importu z Ukrainy

MRiRW poinformowało ponadto, że w dalszym ciągu obowiązuje zakaz importu z Ukrainy:

  • kukurydzy,
  • pszenicy,
  • rzepaku,
  • słonecznika,
  • niektórych produktów ich przetwórstwa

Dotyczy to towarów wprowadzony przez Polskę od 16 września 2023r. Polska wprowadziła ten zakaz po tym, jak Komisja Europejska odmówiła przedłużenia podobnych unijnych środków stosowanych wcześniej w imporcie z Ukrainy do Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii.

KE i Ukraina kwestionuje decyzję Polski

Resort rolnictwa przyznaje, że decyzja Polski o jednostronnym przedłużeniu i rozszerzeniu zakresu towarowego zakazu jest kwestionowana zarówno przez Komisję Europejską, jak i Ukrainę.

image

Sankcje na produkty z Rosji, zmiana współpracy z Ukrainą i skuteczna ochrona granic celnych

- Może się wiązać z negatywnymi konsekwencjami w postaci wszczęcia wobec naszego kraju postępowania naruszeniowego na wniosek KE lub podmiotu gospodarczego. Może też prowadzić do działań odwetowych strony ukraińskiej w postaci barier w dostępie do rynku ukraińskiego dla polskiego eksportu (Ukraina już zaskarżyła omawiany zakaz do WTO) – podkreślił minister Cz. Siekierski.

W związku z tym Polska prowadzi rozmowy z Ukrainą na temat wypracowania dwustronnych zasad handlu, które byłyby akceptowalne dla Polski, dla KE i strony ukraińskiej, a jednocześnie zapobiegałyby nadmiernemu przywozowi towarów rolnych z Ukrainy i destabilizacji polskiego rynku rolnego. W celu usprawnienia i przyśpieszenia rozmów do udziału w spotkaniach ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy zaangażowane zostały także organizacje rolnicze z obu krajów.

wk

fot: Canva/X

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 20:37